Tendr společnosti ČEZ na dodávku kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo pro jadernou elektrárnu Temelín vyhrála plzeňská Škoda JS. Cena kontraktu dosahuje 2,682 miliard korun. Podle dohody dodají plzeňské strojírny mezi lety 2018 a 2035 dva až šest kontejnerů ročně. Mluvčí společnosti Škoda JS Jan Stolár dnes ČTK řekl, že společnost dodá kontejnery pro přepravu a skladování vyhořelého jaderného paliva včetně manipulačních prostředků na jejich odbavení. Dohromady by mělo jít podle informací ČTK téměř o 60 kontejnerů.

index
Kontejnery s vyhořelým jaderným palivem v meziskladu jaderné elektrárny (zdroj: geologie.vsb.cz)

Kontejnery budou vyrobeny v reaktorové hale společnosti v Plzni, kde se vyrábí již od roku 1995. Dohromady již společnost vyrobila a dodala kolem 400 takových to kontejnerů. Mezi zákazníky, pro které již Škoda JS kontejnery vyráběla, patří Česko, Německo, Švýcarsko, Litva a Bulharsko. Od roku 1995 jsou technologie těchto kontejnerů průběžně zdokonalovány a modernizovány. „Skladování použitého jaderného paliva je jednou z oblastí, na které se Škoda JS zaměřuje, čímž rozšiřuje spektrum dodávek a služeb pro jadernou energetiku,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Miroslav Fiala.

Kontejnery slouží k bezpečnému uchování vyhořelého jaderného paliva i po několik desítek let do doby, než bude použité palivo uloženo v trvalém úložišti. O jeho vybudování se v ČR stále jedná. Vyhořelé jaderné palivo lze i recyklovat a vyrobit z něj nové palivové články.

„Těleso kontejneru ŠKODA 1000/19 představuje válec z kované oceli o průměru 2,5 metru a výšce 5,5 metru s vloženým polyetylénovým moderátorem pro stínění neutronů. Zádržný systém tvoří dvojice šroubovaných nerezových vík s kovovým těsněním, zaručujícím těsnost po dobu minimálně 60 let,“ uvedl. Uvnitř kontejneru se nachází koš ze šestihranných trubek. Ty jsou vyrobeny z hliníkové slitiny s karbidem bóru a umožňují zavezení až 19 palivových souborů.

Plzeňská Škoda JS, člen ruské skupiny OMZ, v současné době zaměstnává zhruba 1000 lidí. V loňském roce dosáhly její tržby 3,4 miliardy korun. Vyrovnaly se tak tržbám v roce 2013. Na čistém zisku si ale podle předběžných informací společnost meziročně mírně pohoršila. V roce 2013 dosáhl čistý zisk Škody JS 106 miliónů korun. Oficiální výsledky hospodaření by měla firma zveřejnit příští týden. Tržby i zisk společnosti se za letošní rok očekávají výrazně vyšší díky dohodnutým a rozjednaným velkým zakázkám.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..