Ruská státní jaderná korporace Rosatom oznámila, že Rusko a Norsko plánují brzy podepsat protokol o včasném varování v případě jaderné havárie. Prohlášení přišlo po setkání rusko-norské komise jaderné a radiační bezpečnosti, které proběhlo v norském městě Kirkenes.

07kqcl8
Jaderná elektrárna Kola (zdroj: openbuildings.com)

Náměstek norského ministra zahraničních věcí Bård Glad Pedersen řekl: „Podepsání protokolu o společných postupech v případě jaderné nehody v rámci systému včasného varování je velmi důležitou záležitostí. Na dokumentu usilovně pracujeme a doufáme, že bude co nejdříve podepsán. Také doufáme v to, že se podaří uskutečnit společná cvičení, na kterých budou tyto postupy trénovány.“

Komise také jednala o probíhajících pracích na skladu radioaktivního odpadu v Andreeva Bay v ruském regionu Murmansk a o bezpečnosti jaderné elektrárny Kola.

„S Norskem jsme měli vždy kvalitní spolupráci a je pro nás velmi důležité na ni navázat. Pravidelně budeme pořádat jednání, kde si budeme předávat informace o výsledcích této spolupráce,“ uvedl Oleg Kryukov, ředitel divize státní politiky společnosti Rosatom v oblasti radioaktivního odpadu, vyhořelého jaderného paliva a likvidace jaderných elektráren a dalších jaderných zařízení.

Kryukov dodal, že „komise již dávno dosáhla úrovně konstruktivního a konkrétního dialogu.“

„Nyní se již nezaměřujeme na obecný koncept, na kterém jsme se dohodli již dávno, ale na neshody, které občas nastanou nad detaily dohody. Všechny tyto neshody se týkají toho, jak naložit s vyhořelým jaderným palivem v severozápadním Rusku, jak recyklovat jaderný odpad a jakým způsobem a v jakém časovém rámci to provést,“ prohlásil.

Politické sankce uložené Evropskou unií a USA proti Rusku neovlivnily realizaci mezinárodních projektů Rosatomu, uvedl. Dále dodal, že „ nejdůležitějším z nich je projekt s Norskem na lokalitu Andreeva Bay.“ Do roku 2017 bude mít tento region veškerou nutnou infrastrukturu pro bezpečné přepracování, skladování a odvoz jaderného odpadu, řekl.

„Samozřejmě by Rosatom zvládl tyto práce sám, ale norské spolufinancování nám pomáhá nutné práce vykonat rychlejším tempem. Důležité je také to, že norská strana může přímo zasahovat do průběhu prací a kontrolovat, jak jsou jejich finanční prostředky využívány,“ dodal.

Společnost FSUE RosRAO je dceřiná společnost Rosatomu se sídlem v Moskvě. Společnost je zaměřená na služby týkající se konce palivového cyklu, tedy nakládání s radioaktivním odpadem a likvidace jaderných zařízení. V regionu Murmansk působí pobočka firmy – SevRAO. Společnost SevRao se zabývá sanací severních základen námořní flotily a demontáží vysloužilých jaderných ponorek a dalších jádrem poháněných plavidel. V květnu 2014 podepsala společnost SevRAO s norskou společností Finnmark kontrakt v hodnotě 1,85 milionů dolarů na vylepšení úložiště radioaktivního odpadu Andreeva Bay. Uložiště bylo založeno v 60. letech, následně však bylo v roce 1982 uzavřeno kvůli nehodě. Provoz úložiště obnovilo s podporou Norska na konci devadesátých let.

Vyhořelé jaderné palivo z Ruskem postavených energetických a výzkumných reaktorů v zahraničí se vrací zpět do Ruska, většinou přes přístav v Murmansku. Mezi lety 2008 až 2014 tu bylo zhruba 70 kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem naloženo na železnici a přesunuto jižněji do úložiště.

Společnost Rosatom spolu s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj spravuje program s názvem Nuclear Window program, který je součástí programu Northern Dimension Environmental Partnership. Ten pochází od iniciativy Evropské unie Northern Dimension Initiative, která má za cíl zlepšit spolupráci mezi státy v oblasti Baltského a Severního moře. Hlavním cílem programu Nuclear Window, který začal v březnu 2003, je poskytnutí financování projektům, které zmírní následky provozu jádrem poháněných plavidel a ponorek ruské severní flotily. Ty jsou nyní v různých fázích procesu vyřazení z provozu.

Jaderná elektrárna Kola pokrývá zhruba polovinu poptávky po elektrické energii v regionu Murmansk. První dva bloky jsou součástí první generace ruských tlakovodních reaktorů – VVER 440 typ 230. Do provozu byly uvedeny v letech 1973 a 1974. Třetí a čtvrtý blok v sobě obsahují již vylepšené reaktory VVER 440 typ 213 (stejné reaktory jsou i v české jaderné elektrárně Dukovany). Tyto bloky byly do provozu uvedeny v letech 1981 a 1984.

První dva bloky elektrárny měly být původně uzavřeny v roce 2003, respektive 2004. Nakonec byl jejich provoz prodloužen poté, co na nich proběhly rekonstrukční práce na zlepšení bezpečnosti. Tyto úpravy byly částečně financovány vládami Norska, Švédska, Finska a USA.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..