Rusko a Tunisko podepsaly memorandum o porozumění (MoU) o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie. Dokument byl podepsán dne 1. června zástupcem generálního ředitele a ředitelem pro mezinárodní obchod společnosti Rosatom, Nikolajem Spasskym, a velvyslancem Tuniska pro Rusko, Alim Gutalim.

Russia-Tunisia June 2015 (Rosatom) 460
Podepsání dokumentu (zdroj: World Nuclear News)

Slavnostní podepsání se uskutečnilo na sedmém ročníku mezinárodního atomového fóra Atomexpo 2015, které se tento týden koná v Moskvě.

„Tímto dokumentem byl poprvé v historii rusko-tuniských vztahů položen právní základ pro interakci mezi Ruskem a Tuniskem v oblasti jaderné energie, přičemž pokryt je široký rozsah témat s tím spojených,“ řekl Rosatom.

Mezi témata, které dokument obsahuje, patří: podpora vývoje jaderné energetické infrastruktury v Tunisku; základní a praktický výzkum; projektování, výstavba a provoz jaderných elektráren a výzkumných reaktorů; výroba a využití radioizotopů v průmyslu, medicíně a zemědělství; nakládání s radioaktivními odpady; školení odborníků v jaderné fyzice a jaderné energii.

„Memorandum předpokládá vytvoření pracovní skupiny pro stanovení společných projektů, které přispějí k provedení plánů Tuniska na zřízení národního sektoru jaderné energie, jakož i dalších společných projektů,“ uvedla společnost Rosatom. „Kromě toho, dokument slouží jako příprava pro mezivládní dohody mezi oběma zeměmi o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..