Dne 18. června 2015 podepsaly Rusko a Saudská Arábie dohodu o spolupráci v rámci rozvoje jaderné energetiky pro mírové účely. Dokument podepsal generální ředitel korporace Rosatom Sergey Kirienko a prezident společnosti King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KA-CARE) Hashim Abdullah Yamani.

Rosatom-KACARE - 250
Představitelé zemí při podepisování dohody (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Rosatom uvedla, že poprvé v historii rusko-saudských vztahů vytváří právní základ pro spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Dokument mimo jiné zahrnuje: návrh, výstavbu, provoz a vyřazení z provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů, včetně odsolovacích zařízení a urychlovačů částic; poskytování služeb palivového cyklu pro jaderné elektrárny a výzkumné reaktory; správa použitého jaderného paliva a nakládání s radioaktivními odpady; výroba radioizotopů a jejich použití v průmyslu, medicíně a zemědělství; a vzdělávání a výcvik specialistů v oblasti jaderné energie.

Dohoda předpokládá vznik koordinačního výboru pro další diskuze o využití jaderné energie k mírovým účelům, tvorbu společných pracovních skupin pro provádění konkrétních projektů a výzkumů, výměnu odborníků, pořádání seminářů a workshopů, pomoc v oblasti vzdělávání a školení vědeckého i technického personálu a výměnu vědeckých a technických informací.

V březnu státem vlastněné výzkumné a vývojové společnosti z Argentiny a Saudské Arábie založily společný podnik Invania k vývoji jaderných technologií pro program jaderné energetiky Saudské Arábie. Založení firmy Invania, společnostmi Taqnia ze Saudské Arábie a Invap z Argentiny, bylo oznámeno argentinským federálním ministerstvem plánovaní a společností Invap během návštěvy saudsko-arabského poradního shromáždění Shura Council. Firma Invania byla zřízena v rámci dohody o jaderné spolupráci podepsané oběma zeměmi v roce 2011.

Na začátku března podepsaly Saudská Arábie a Jižní Korea memorandum o porozumění, které by mělo umožnit stavbu minimálně dvou jihokorejských reaktorů SMART v Saudské Arábii. Tyto dvě země budou poté tento tlakovodní reaktor o výkonu 330MWt s integrovanými parogenerátory a pokročilými bezpečnostními prvky propagovat na světovém trhu. Dohodu o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie podepsaly v listopadu 2011.

Ačkoliv je jaderný program Saudské Arábie na svém počátku, království plánuje výstavbu šestnácti jaderných reaktorů během příštích dvaceti let. Královský dekret z roku 2010 označuje jadernou energetiku jako zásadní k uspokojení rostoucí poptávky jak po elektrické energii, tak po odsolené vodě. Zároveň je jaderná energetika zásadní ke snížení závislosti na vyčerpatelných fosilních zdrojích.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..