Ruské ministerstvo zahraničních věcí a ruská státní jaderná korporace Rosatom podepsaly dne 2. června 2015 dohodu, jejímž cílem je posílení jejich vzájemné spolupráce.

Lavrov-Kirienko June 2015 - 460 (CLI-WNN)
Lavrov s Kirienkem při oznámení dohody (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda byla podepsána ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a generálním ředitelem Rosatomu Sergejem Kirienkem na sedmém ročníku mezinárodního atomového fóra Atomexpo, které se konalo v Moskvě.

Podle dohody budou obě strany koordinovat svá úsilí k vytvoření příznivých podmínek k realizaci strategických obchodních projektů v zámoří a k posílení ruské pozice na globálním trhu jaderné energetiky.

Ministerstvo poskytne politickou pomoc a podporu aktivit Rosatomu v cizích zemích, čímž podpoří ruské technologie a ochranu zájmů ruského národního jaderného průmyslu na zahraničních trzích. Společnost Rosatom plánuje s ministerstvem vyvinout koordinovaný přístup k plnění ruských závazků z mezinárodních smluv.

Po podepsání dokumentu generální ředitel Rosatomu Kirienko uvedl, že v rámci stávající dohody, podepsané před čtyřmi lety, Rosatom jménem Ruska vysílá pracovat své zástupce na ambasády cizích zemí i na diplomatické mise. „Dnešní dohoda poskytuje nové příležitosti pro další spolupráci,“ uvedl.

„Je naprosto zřejmé, že jaderná energetika je globálním trhem, nikoliv trhem jednotlivé země či jednotlivé společnosti. Nyní pracujeme na všech kontinentech s obrovským množstvím zemí. Je naprosto evidentní z počtu hostů fóra (fóra se zúčastnilo 2200 lidí), že přestože jadernou energetiku aktuálně provozuje pouze 33 zemí, počet států, které mají zájem o jadernou spolupráci, stále roste,“ prohlásil Kirienko.

„Rozvojové země jsou si vědomy toho, že jaderná energetika je garancí dlouhodobých, konkurenceschopných a spolehlivých dodávek elektrické energie pro jejich rozvíjející se ekonomiky. Většina z těchto států nevidí jadernou energetiku jen jako zdroj levné elektrické energie, ale také jako příležitost k rozvoji jejich ekonomik, vzdělání a vědeckých a technologických možností.“

Poté Kirienko poděkoval ministru zahraničí Lavrovovi za podporu, kterou ruské ambasády a konzuláty poskytují Rosatomu v zahraničí.

Nově podepsaná dohoda „není začátkem naší spolupráce, ale vytváří rámec pro její další rozvoj,“ řekl Lavrov. „Dohoda tak otevírá dveře spolupráci v mnoha dalších oblastech a vytváří tak další základnu k účinnější kooperaci mezi Rosatomem a ministerstvem,“ dodal.

Ruské zahraniční ambasády poskytují Rosatomu politickou a diplomatickou podporu nutnou k propagaci ruských pokročilých technologií v zahraničí a pro implementaci těchto technologií do zahraničních projektů jaderných elektráren, řekl Lavrov.

„Ruské ministerstvo zahraničí získalo z aktivit společnosti Rosatom obrovský přínos do mezinárodních politických vztahů Ruské federace. Projekty Rosatomu posílily základ naší spolupráce se zahraničím, například v oblasti spolupráce expertů z Rosatomu s mezinárodními organizacemi typu MAAE,“ uvedl.

Lavrov dále dodal, že Rosatom i ruské ministerstvo zahraničí úzce spolupracuje s agenturou MAAE v oblastech jako je jaderná bezpečnost, posílení postavení MAAE a podpoře jaderných technologií a jejich mírových použití.

„V našich jednáních, jejichž cílem je zajištění podmínek ve smlouvě o nešíření jaderných zbraní, spoléháme na odborníky z Rosatomu,“ řekl Lavrov. Zvláštní význam má pak spolupráce v boji proti jadernému terorismu, dodal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..