Rakouská vláda učinila rozhodnutí o podání žaloby na podporu stavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point ze státních peněz. V pondělí předloží Vídeň příslušné dokumenty dvoru Evropské unie. Agentura APA uvedla, že tuto skutečnost dnes oznámil rakouský kancléř Werner Faymann. Vídeň v minulých měsících naznačila, že se na podání žaloby chystá, postup Rakouska tedy není žádným překvapením. Podle květnového oznámení rakouského ministerstva životního prostředí je alpská republika připravena postupovat stejným způsobem i ve věci dostavby českých jaderných elektráren.

index
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

Rakousko chce napadnout britskou státní podporu jaderné energetice žalobou, která má podle Faymanna symbolický význam. Vídeň totiž tímto vyjadřuje svoji podporu zemím, které se rozhodly odstoupit od jaderných zdrojů energie. Jako příležitost k tomu, aby se Evropská unie více věnovala otázkám ohledně nákladů na jadernou energetiku, vidí žalobu vicekancléř Reinhold Mitterlehner. Vicekancléř označil výrobu energie v jaderných elektrárnách jako nákup losu v hodnotě 1 000 eur, na který lze vyhrát pouze 100 eur.

Podporu žalobě projevili vládní socialisté (SPÖ) a lidovci (ÖVP), dále pak opoziční svobodní (FPÖ) a Zelení. Rovněž se připojily i ekologické organizace. Žaloba má podle poskytovatele energie z ekologických zdrojů oekostromu velkou šanci na úspěch. Mohla by zastavit plánovanou stavbu reaktorů v maďarském městě Pakš a dále také v českých jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Rakousko v případu kritizuje Británii, že její vláda chce podpořit stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point ze státních financí. Evropská komise však loni povolila veřejnou podporu na dostavbu a provoz tohoto jaderného zařízení v částce 16 miliard liber (610 miliard Kč). Zahájení provozu elektrárny je předpokládáno v roce 2023. Elektrárna se má podle sestávat ze dvou bloků o celkovém výkonu 3,3 gigawattu.

Již v minulosti prostřednictvím referenda Rakousko odmítlo výrobu elektrické energie z jádra na svém území. Postoj země je odmítavý proti jaderné energetice jako takové.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..