Financování projektu jaderné elektrárny Hanhikivi s jedním reaktorem typu VVER-1200 je rozloženo mezi finské a ruské společnosti v poměru 66:34. První miliarda eur ruského podílu na stavebních nákladech byla vyplacena, oznámil ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm 17. června 2015.

ROSATOM-Hanhikivi
Jedna z představ o budoucí podobě jaderné elektrárny Hanhikivi s jedním reaktorem typu VVER-1200. (Zdroj: Fennovoima.fi)

Finský prezident uvedl: „Politické rozhodnutí o společném rusko-finském projektu výstavby jaderné elektrárny bylo přijato, nyní je veškerá práce otázkou byznysu. Vzniklá mezinárodní situace se promítá do našich dvoustranných obchodně ekonomických vztahů a má na ně přímý vliv. Nyní je situace taková, že politické síly ve Finsku vyjádřily svůj úhel pohledu v podobě kladného rozhodnutí parlamentu a celá záležitost přechází do rukou společností účastnících se těchto projektů.“

Smlouva na výstavbu jaderné elektrárny Hanhikivi byla podepsána v říjnu 2013 mezi objednatelem stavby, finskou společností Fennovoima a zhotovitelem stavby, ruskou Rusatom Overseas, dceřinou společností ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Společnost Fennovoima je ze 34 procent vlastněna další dceřinou společností Rosatomu, firmou RAOS Voima Oy. Zbývající podíl drží sdružení Voimaosakeyhtiö, které spojuje budoucí odběratele elektřiny z nové elektrárny, jako jsou místní distributoři energií a významné průmyslové a obchodní podniky.

Stavební práce by měly začít v roce 2017 a uvedení bloku do provozu je plánováno na rok 2024. Projekt odpovídá normám Mezinárodní agentury pro atomovou energii a normám Evropské unie. Splňuje také finské národní regulační předpisy, které se podle odborníků řadí k nejpřísnějším na světě. V roce 2014 byl projekt schválen finským parlamentem a v červnu tohoto roku má být podána žádost o stavební povolení.

Objem investic činí 7,3 miliardy dolarů. Ruská strana financuje projekt z takzvaného Fondu národního blaha, který vznikl v roce 2008 po rozdělení Stabilizačního fondu Ruské federace. Tento fond, jehož prostředky dnes dosahují v přepočtu zhruba 76 miliard dolarů, je spravován ruským ministerstvem financí a slouží k financování všeobecně prospěšných projektů. Mezi ně byla v lednu 2015 zahrnuta ruskou vládou i výstavba finské jaderné elektrárny Hanhikivi, takže v březnu mohl být uskutečněn první převod financí pro tento projekt. Šlo o 57,5 miliardy rublů, tedy 1 miliardu eur.

Ve Finsku se již nachází jedna elektrárna ruské konstrukce, Loviisa s dvěma reaktory typu VVER-440, která spojuje západní a východní jaderné technologie. Používá západní řídicí systémy a na rozdíl od ostatních elektráren s reaktory typu VVER-440 má kontejnment. Palivo pro tuto elektrárnu dodává od jejího spuštění ruská palivová společnost TVEL. Předběžně se objevují plány na stavbu třetího bloku v této lokalitě. Ruská strana se nechala slyšet, že je připravena spolupracovat při realizaci těchto plánů.

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 33 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..