Společnost OKG, která provozuje švédskou jadernou elektrárnu Oskarshamn, požádala o soudní rozhodnutí ohledně ekologie při přípravě vyřazení prvního bloku elektrárny Oskarshamn z provozu. Stále však není stanoveno žádné datum, kdy by měl být blok odstaven.

Oskarshamn 1 - 460 (OKG)
První blok jaderné elektrárny Oskarshamn (zdroj: World Nuclear News)

Společnost OKG ve svém prohlášení ze dne 18. 6. uvedla, že jako součást vyřazovacího procesu byla provedena rozsáhlá studie zkoumající důsledky vyřazení prvního bloku jaderné elektrárny Oskarshamn na životní prostředí. Výsledky studie nyní byly předloženy k soudu zabývajícím se pozemky a životním prostředím ve městě Växjö, který materiály dále přezkoumá. Společnost OKG řekla, že soudní rozhodnutí o uzavření prvního bloku elektrárny očekává koncem roku 2016, popřípadě začátkem roku 2017.

Předložení výsledků studie k soudu je podle společnosti jedním z důležitých mezníků v přípravách na vyřazení bloku z provozu.

Nicméně společnost OKG zdůraznila, že „termín vyřazení bloku zatím ještě nebyl stanoven. Hlavním důvodem zahájení příprav je to, aby práce na trvalém odstavení bloku byly provedeny plánovitě a organizovaně, jakmile bude takové rozhodnutí učiněno.“

Generální ředitel firmy OKG Johan Svenningsson poznamenal, že termín soudního rozhodnutí nebude mít žádný vliv na datum odstavení prvního bloku JE Oskarshamn. „Rozhodnutí soudu ohledně životního prostředí je v každém případě nutné pro vyřazení bloku z provozu, avšak samotné rozhodnutí o odstavení bloku je založeno čistě na obchodních důvodech,“ řekl.

„Po téměř padesáti letech provozu jsme vyhodnotili, že elektrárna ztrácí svoji konkurenceschopnost vůči dalším zdrojům elektrické energie,“ prohlásila společnost OKG. „Podle současných předpovědí vývoje trhu jsme došli k závěru, že pro elektrárnu bude do budoucna postupně stále těžší a těžší vydělat si na vlastní náklady a na budoucí výdaje za její údržbu.“

První blok jaderné elektrárny Oskarshamn byl uveden do provozu již v roce 1972. V jeho jádru pracuje varný reaktor o výkonu 473 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..