Jihokorejský provozovatel jaderných elektráren Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) oznámil, že nejstarší jihokorejský jaderný blok bude odstaven v roce 2017, neboť mu již nebude prodlužovat provozní licenci.

Kori_(KHNP)
Jaderná elektrárna Kori (zdroj: World Nuclear News)

První blok jaderné elektrárny Kori s tlakovodním reaktorem o výkonu 576 MWe je v provozu od roku 1978. V roce 2007 byl blok rekonstruován, a tak mu bylo uděleno prodloužení licence do roku 2017. Další prodloužení licence by mohlo zajistit bloku provoz do roku 2027, avšak společnost KNHP dnes uvedla, že žádost o další prodloužení licence již nepodá.

Vzhledem ke statusu nejstaršího bloku v zemi byla bezpečnost reaktoru po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči pod bedlivým dohledem. Ten se ještě zesílil poté, co se zjistilo, že v roce 2012 byl na bloku zamlčen incident spojený s bezpečností. Nicméně jihokorejský regulační úřad Nuclear Safety and Security Commission schválil společnosti KHNP vylepšení zařízení elektrárny, provozních postupů a kultury bezpečnosti u zaměstnanců.

Společnost KNHP je dceřinou společností Korea Electric Power Corporation (Kepco), která je vlastněná z 51 % státem. Jihokorejské ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo doporučení, aby společnost KHNP ukončila provoz prvního bloku JE Kori ze „strategického důvodu pro dlouhodobý rozvoj jaderného průmyslu v zemi“.

Jihokorejský list Yonhap News napsal, že generální ředitel společnosti KHNP Cho Seok pro zaměstnance napsal: „Někteří z Vás možná litují rozhodnutí odstavit první blok jaderné elektrárny Kori i přesto, že byla potvrzena jeho bezpečnost. Avšak nyní se jaderný průmysl potýká se zásadními zvraty.“ Společnost KHNP uvedla, že generální ředitel Seok se setká se zaměstnanci, aby blíže vysvětlil toto rozhodnutí.

Jakmile bude blok v červnu 2017 odstaven, stane se prvním jihokorejským jaderným blokem, který vstoupí do fáze likvidace. Podle společnosti KNHP budou likvidační práce představovat pro společnost cennou příležitost a výzvu zároveň.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..