První blok jaderné elektrárny Temelín snižuje svůj výkon, odstávka bloku začne za čtrnáct dní. Během této odstávky, která podle plánu potrvá do konce srpna, bude mimo jiné vyměněna i jedna čtvrtina jaderného paliva. Na druhém bloku elektrárny začala odstávka dne 18. dubna. V rámci odstávky byly úspěšně provedeny tlakové zkoušky potvrzující těsnost primárního a sekundárního okruhu. Odborníci nyní dokončují činnosti na turbíně a připravují znovuuvedení reaktoru do provozu, které se očekává v nejbližších dnech. Tyto informace dnes pro ČTK poskytl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

_MG_0396
Jaderná elektrárna Temelín (zdroj: ihned.cz)

Sviták blíže upřesnil: „Od dnešního dne pracuje první blok ve výkonovém efektu. V jeho průběhu bude výkon reaktoru pozvolna snižován až na úroveň zhruba 85 procent. V návaznosti na výkon reaktoru bude klesat výkon turbogenerátoru. Provoz na výkonovém efektu bude ukončen v pátek 10. července, kdy bude blok plánovaně odstaven pro výměnu paliva.“

Mluvčí Sviták vysvětlil, že provoz na výkonový efekt znamená optimální využití jaderného paliva v průběhu kampaně. Jedná se o signál dobrého provozu bloku mezi dvěma odstávkami, při nichž vždy proběhne výměna paliva. V průběhu výkonového egfektu dochází k postupnému snižování výkonu reaktoru přibližně o jedno procento denně. Když se sníží výkon reaktoru, lze dodatečně získat energii z některých použitých palivových souborů, čímž dojde k co nejefektivnějšímu využití.

Původní plán odstávky druhého bloku jaderné elektrárny Temelín se oproti původnímu plánu zpozdí přibližně o 14 dní, a to kvůli dodatečným pracím při závěrečné montáži reaktoru. Přesněji se jedná o vyčištění a vysušení dílčích komponent víka reaktoru, protože se do těchto míst dostalo při plnění reaktoru 1,5 metru krychlového vody. Tato voda bylo odvedena do sběrné nádrže. Aby mohlo proběhnout potřebné vyčištění a vysušení komponent, bylo nutné víko demontovat. „Na bloku už byly úspěšně provedeny tlakové zkoušky, které potvrdily těsnost primárního a sekundárního okruhu. Aktuálně se dokončují činnosti na turbíně a probíhá příprava na start reaktoru,“ sdělil Sviták. Koncem května byl o události informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Předběžné hodnocení události bylo stupněm INES 0, což znamená, že nejsou porušeny limity ani podmínky provozu.

Jaderná elektrárna Temelín od začátku roku vyrobila 7,278 miliard kilowatthodin elektrické energie. Svojí produkcí kryje 1/5 české spotřeby, jedná se o největší zdroj výroby elektřiny v Česku. Temelín v roce 2014 vyrobil celkem 14,95 miliard kilowatthodin elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..