K průzkumu primárního kontejnmentu druhého bloku poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči byl vyvinut další malý robot.

FD2 PCV robot - 460 (Toshiba)
Nový malý robot nasazený v druhém bloku JE Fukušima Dajiči (zdroj: World Nuclear News)

Robota vyvinula společnost Toshiba ve spolupráci s institutem International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID). Jeho hlavním cílem bude určit umístění spadlých objektů v primárním kontejnmentu a prozkoumat podmínky podél přístupové cesty ke dnu nádoby reaktoru. Ve společném prohlášení společnosti uvedly, že tento průzkum musí být proveden ještě před tím, než bude dno reaktorové nádoby podrobeno plnohodnotné inspekci.

Robot měří na délku 54 centimetrů, na výšku a šířku 9 centimetrů a jeho hmotnost se pohybuje okolo 5 kilogramů. Navržen je tak aby mohl do primárního kontejnmentu bloku vstoupit potrubím o průměru 10 centimetrů. Robot je ovládaný dálkově pomocí kabelu, který táhne za sebou. V prostředí s radiací o hodnotě až 100 sievertů dokáže robot operovat po dobu až deseti hodin.

K přední i zadní části robota jsou připevněny kamery s LED osvětlením. Jakmile se robot přiblíží k centrální části primárního kontejnmentu, operátor robota zvedne jeho zadní část podobně jak ocas štíra a začne natáčet vnitřek primárního kontejnmentu, uvedli jeho vývojáři. Krom kamer je robot vybaven i radiačním dozimetrem a teploměrem ke změření podmínek panujících uvnitř primárního kontejnmentu.

Výcvik operátorů robota začne v červenci s tím, že robot bude nasazen koncem srpna, uvedla společnost Toshiba společně s institutem IRID.

V dubnu byli na průzkum vnitřních podmínek primárního kontejnmentu prvního bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči nasazeni dva tvar-měnící roboti. Tito roboti byli vyrobeni institutem IRID a společností Hitachi-GE Nuclear Energy. První z robotů přestal fungovat hned první den poté, co se zasekl v jedné z mezer v podlaze, k dokončení průzkumu tak musel být nasazen robot druhý.

Konstrukce těchto robotů se sestává ze třech částí: hlavního těla a dvou kompaktních posuvných pásů. V základním postavení roboti zastávají dlouhý rovný tvar, který jim umožňuje procházet stísněnými prostory – například potrubím. Při jízdě po plochých površích roboti zaujmou tvar písmene U, kdy pásové moduly poskytují robotům lepší stabilitu.

Roboti měří na výšku 9 centimetrů. Jejich délka se v závislosti na postavení pásových modulů pohybuje od 25 do 64 centimetrů a šířka od 6,5 do 27 centimetrů. Váha robotu se pohybuje okolo 7,5 kilogramů a řízeny jsou přes 40 metrů dlouhý kabel.

Na vývoji robotů a souvisejících technologií pro japonskou elektrárnu Fukušima Dajiči spolupracovalo se společností Tokyo Electric Power Company (Tepco) mnoho japonských i zahraničních společností a organizací. Společnost Tepco počítá s nasazením dálkově ovládaných zařízení i při likvidačních pracích především v oblastech s vysokým zářením. Uplatnit by se tak mohly při pracích uvnitř reaktorové budovy, nebo při odstraňování zbytků jaderného paliva z kontaminovaných tlakových nádob reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..