Česká energetická společnost ČEZ počítá s cenou 120 až 150 miliard korun za každý nový jaderný blok. Po svém vystoupení na sněmovním výboru pro životní prostředí to ČTK oznámil generální ředitel české energetické společnosti ČEZ. Při svém projevu ve sněmovním výboru uvedl, že na světě neexistuje jediný projekt výstavby nové jaderné elektrárny, v niž by neměl stát jasnou roli.

JB3dd89d_kotat
Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš (zdroj: idnes.cz)

„Nedovedu si představit, že by ČEZ vyhlásil, že bude stavět jadernou elektrárnu, a podařilo se mu to, aniž by do toho Česká republika nějakým způsobem vstupovala,“ řekl přítomným poslancům Beneš.

Na dnešním jednání schválila vláda Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku. Podle něj by měl stát okamžitě začít přípravu pro výstavbu jednoho bloku v jaderné elektrárně Dukovany a dalšího bloku v jaderné elektrárně Temelín s možností, že se projekt rozšíří na dostavbu dvou bloků v každé z elektráren.

Pravděpodobně prvně dojde k vyhlášení tendru na výstavbu jednoho bloku v Dukovanech, uvedl dnes pro ČTK Daniel Beneš. Současný předběžný harmonogram počítá s vyhlášením tendru v nejbližších letech, vybrání dodavatele výstavby pak kolem roku 2020. Následně by se mělo zažádat o územní rozhodnutí a stavební povolení. Samotná stavba nového bloku by pak mohla být zahájena někdy kolem roku 2025. Poté by měla následovat výstavba jednoho bloku v jaderné elektrárně Temelín. O potencionální výstavbě dalších dvou bloků, jednoho v Dukovanech a jednoho v Temelíně, by se pak dalo uvažovat až po roce 2050, uvedl.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..