V noci na dnešek byla v jaderné elektrárně Dukovany po šesti dnech ukončena neplánovaná odstávka čtvrtého výrobního bloku. Blok byl odstaven od minulého úterý kvůli netěsnosti na potrubí, kterým proudí neradioaktivní voda do parogenerátoru. První turbína tak začala pracovat dnes 21 minut po půlnoci, druhá se připojila o necelých 40 minut později. ČTK to sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

DMK247210_dukovany4
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

„Během dneška se blok dostane na plný výkon,“ uvedl mluvčí. Oprava netěsnosti na potrubí byla dokončena již v pátek. Poté byly na bloku ještě prováděny závěrečné zkoušky. Ostatní tři výrobní bloky jaderné elektrárny Dukovany fungují na plný výkon.

Netěsnost na potrubí, které přivádí napájecí vodu do parogenerátoru, zjistili pracovníci na začátku minulého týdne. Na problém byly upozorněni zvýšeným odtokem vody. Netěsnost se objevila na sekundárním okruhu elektrárny.

Jaderná elektrárna Dukovany svým výkonem pokrývá zhruba 20 % spotřeby elektrické energie v České republice. Technické problémy již letos zapříčinily prodloužení jedné ze dvou pravidelných odstávek. Problémy se týkaly druhého bloku elektrárny, který stál oproti plánovaným dvaceti dnům o čtrnáct dní déle. Odstávka na něm byla ukončena 30. dubna. Desetidenní zpoždění zapříčinila snížená pohyblivost u jednoho z 349 palivových souborů v reaktoru, o další čtyři dny se pak odstávka protáhla kvůli zjištěné netěsnosti na armatuře primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému. Kvůli této závadě bylo blok nutné znovu vychladit.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..