Plzeňské Škodě JS, jedné s firem, která se ve zrušeném tendru ucházela o dostavbu Temelína, se meziročně snížily tržby o 13 % na 2,953 miliardy korun. Konsolidovaný provozní zisk činil loni podle mezinárodních účetních standardů 100 miliónů korun, což je srovnatelná hodnota s rokem 2013. Tržby za letošní rok očekává společnost výrazně vyšší. Zásluhu na tom má několik rozjednaných a podepsaných velkých zakázek, uvedl pro ČTK Miroslav Fiala, předseda představenstva a generální ředitel Škody JS. Společnost v současnosti zaměstnává okolo 1100 lidí.

Firma si drží kladnou ziskovou bilanci již 15 let po sobě. Polovina loňské produkce Škody JS, která je vlastněna ruskou strojírenskou skupinou OMZ, šla na export. Podnik si v roce 2014 si dojednal nové zakázky v hodnotě čtyř miliard korun, což představovalo čtvrtinový nárůst oproti roku 2013. „V tomto trendu budeme pokračovat i letos, kdy očekáváme získání dalších zakázek za zhruba pět miliard korun,“ řekl Fiala. První významné smlouvy podnik již letos podepsal. Mezi ně se řadí modernizace maďarské jaderné elektrárny Pakš v hodnotě jedné miliardy korun a dodávka kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo pro jadernou elektrárnu Temelín v hodnotě 2,7 miliardy korun. Podle Fialy budou ještě další kontrakty následovat.
Škoda JS, která má v jaderné energetice již více než padesátiletou tradici, nyní spolupracuje s největšími světovými hráči v jaderném průmyslu. Klíčovou roli sehrála i u výstavby všech českých a slovenských jaderných elektráren. Podle Fialy má společnost obchodní partnery v mnoha zemích světa například na Ukrajině, v Maďarsku, Bulharsku, Rusku, Francii, Finsku, Německu a USA. Nyní usiluje o významnou zakázku ve Velké Británii.
Společnost podniká ve třech oborech. Nejvíce se na loňských tržbách podílel investiční inženýring, a to 48 %. Na jaderné elektrárny firma dodává systémy na klíč, tedy od projektové dokumentace, přes koordinaci dodavatelů, až po montáž systému a jejich následné uvedení do provozu. Zásadním dílem se podílela i na dostavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku, nebo na modernizaci jaderných elektráren Temelín, Dukovany a Pakš.
Z více než jedné pětiny se na loňských tržbách společnosti podílel servis jaderných zdrojů. Škoda JS dodává komplexní servisní služby pro ČEZ na všech šesti energetických jaderných blocích v České republice. Nabídku těchto služeb se nyní chystá rozšířit i do zahraničí, především na bloky typu VVER.
Výroba jaderných zařízení se na loňských tržbách podílela z 31 procent. Škoda JS provádí přesnou strojírenskou výrobu konstrukčně složitých výrobků, které souvisejí s regulací a řízením jaderných reaktorů. Dále podnik provádí těžkou výrobu a montáž kontejnerů pro transport a skladování vyhořelého jaderného paliva, či vnitřních částí jaderných reaktorů. „Tento obor chceme stále rozvíjet,“ uvedl Fiala. Svůj výrobní repertoár nyní firma nově zaměřuje i na projekty pro rafinérie, petrochemický průmysl či plynárenství.
Zdroj: ČTK