Plzeňské Škodě JS, jedné s firem, která se ve zrušeném tendru ucházela o dostavbu Temelína, se meziročně snížily tržby o 13 % na 2,953 miliardy korun. Konsolidovaný provozní zisk činil loni podle mezinárodních účetních standardů 100 miliónů korun, což je srovnatelná hodnota s rokem 2013. Tržby za letošní rok očekává společnost výrazně vyšší. Zásluhu na tom má několik rozjednaných a podepsaných velkých zakázek, uvedl pro ČTK Miroslav Fiala, předseda představenstva a generální ředitel Škody JS. Společnost v současnosti zaměstnává okolo 1100 lidí.

Skoda JS
Logo plzeňské Škody JS (zdroj: www.ivd.cz )

Firma si drží kladnou ziskovou bilanci již 15 let po sobě. Polovina loňské produkce Škody JS, která je vlastněna ruskou strojírenskou skupinou OMZ, šla na export. Podnik si v roce 2014 si dojednal nové zakázky v hodnotě čtyř miliard korun, což představovalo čtvrtinový nárůst oproti roku 2013. „V tomto trendu budeme pokračovat i letos, kdy očekáváme získání dalších zakázek za zhruba pět miliard korun,“ řekl Fiala. První významné smlouvy podnik již letos podepsal. Mezi ně se řadí modernizace maďarské jaderné elektrárny Pakš v hodnotě jedné miliardy korun a dodávka kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo pro jadernou elektrárnu Temelín v hodnotě 2,7 miliardy korun. Podle Fialy budou ještě další kontrakty následovat.

Škoda JS, která má v jaderné energetice již více než padesátiletou tradici, nyní spolupracuje s největšími světovými hráči v jaderném průmyslu. Klíčovou roli sehrála i u výstavby všech českých a slovenských jaderných elektráren. Podle Fialy má společnost obchodní partnery v mnoha zemích světa například na Ukrajině, v Maďarsku, Bulharsku, Rusku, Francii, Finsku, Německu a USA. Nyní usiluje o významnou zakázku ve Velké Británii.

Společnost podniká ve třech oborech. Nejvíce se na loňských tržbách podílel investiční inženýring, a to 48 %. Na jaderné elektrárny firma dodává systémy na klíč, tedy od projektové dokumentace, přes koordinaci dodavatelů, až po montáž systému a jejich následné uvedení do provozu. Zásadním dílem se podílela i na dostavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku, nebo na modernizaci jaderných elektráren Temelín, Dukovany a Pakš.

Z více než jedné pětiny se na loňských tržbách společnosti podílel servis jaderných zdrojů. Škoda JS dodává komplexní servisní služby pro ČEZ na všech šesti energetických jaderných blocích v České republice. Nabídku těchto služeb se nyní chystá rozšířit i do zahraničí, především na bloky typu VVER.

Výroba jaderných zařízení se na loňských tržbách podílela z 31 procent. Škoda JS provádí přesnou strojírenskou výrobu konstrukčně složitých výrobků, které souvisejí s regulací a řízením jaderných reaktorů. Dále podnik provádí těžkou výrobu a montáž kontejnerů pro transport a skladování vyhořelého jaderného paliva, či vnitřních částí jaderných reaktorů. „Tento obor chceme stále rozvíjet,“ uvedl Fiala. Svůj výrobní repertoár nyní firma nově zaměřuje i na projekty pro rafinérie, petrochemický průmysl či plynárenství.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..