Čtyři roky poté, co se stala nehoda v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v Japonsku, se opět sešlo mezinárodní jaderné společenství, aby prodiskutovalo ponaučení, která jsme nehodou získali. Mimo to se na setkání řešila i témata spojená se zlepšením provozní bezpečnosti jaderných elektráren po celém světě.

petertarren1_0
Peter Tarren, šéf provozní bezpečnosti MAAE (zdroj: IAEA.org)

Bezpečnost provozu jaderných elektráren vyžaduje krom řádného chodu a údržby elektrárny také to, aby bylo zajištěno že, všichni pracovníci a provozovatelé elektrárny dodržují dohodnuté bezpečnostní pokyny a postupy.

Formou otázek a odpovědí poskytnul Peter Tarren, šéf sekce provozní bezpečnosti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), některé postřehy před konferenci International Conference on Operational Safety, která se koná mezi 23. až 26. červnem v sídle agentury ve Vídni.

Jaký je nejpalčivější provozní bezpečnosti jaderných elektráren ve světě?

Připravit se na neočekávané. Nehoda v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči nám ukázala, že – velmi zřídka – mohou nastat události, které ovlivní více záložních systémů najednou. Hlavní otázkou pro jaderný průmysl tedy v současné době je, jak se vyrovnat s touto situací, kdy bylo více systémů postiženo extrémní událostí, která vyřadila veškeré spolehlivé zálohy a jak tyto systémy zpátky nahodit pokud je náročné vůbec se k nim dostat, neboť mohou být zatopeny, poškozeny či radiačně zamořeny. Vyrovnat se s těmito neočekávanými podmínkami je opravdová výzva.

Jaká je role agentury MAAE v řešení a pomoci členským státům potýkat se s těmito problémy?

Prvně je potřeba zdůraznit, že odpovědnost za bezpečný provoz jaderné elektrárny leží výhradně na provozovateli elektrárny. Agentura MAAE pouze vytváří bezpečnostní standardy, které jsou založeny na celosvětových znalostech jaderného průmyslu a na tom, co si představujeme pod vysokými bezpečnostními standardy. Agentura také poskytuje poradenství, vedení a přezkumné služby, které provozovatelům jaderných elektráren ukazují, jak si stojí v porovnání s těmito vysokým standardy, popřípadě jim můžeme pomoci se školením odborníků, aby těchto vysokých bezpečnostních standardů mohli dosáhnout.

Proč je provozní bezpečnost tak důležitá?

Údržba a provoz elektráren v rámci jejich konstrukčních předpokladů je velmi důležitá, neboť hodně práce bylo do těchto elektráren vloženo při jejich výstavbě a provozovatelé poté mají zodpovědnost udržet integritu jejich designu. Všichni na elektrárně musí plnit své povinnosti, od provozovatelů, přes údržbáře až po ostatní personál elektrárny, všichni se musí chovat tak, aby neporušovali původní konstrukční předpoklady.

Byla nehoda v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči výsledkem selhání provozní bezpečnosti?

Myslím, že takový pohled na věc je příliš zjednodušující. Agentura MAAE vydala o nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči velmi komplexní zprávu, ve které je vysvětleno, že příčina nehody má mnoho tváří. Určitých chyb se dopustil regulační úřad, určitých chyb se dopustili samotní zaměstnanci a do toho všeho ještě zasáhly určité konstrukční prvky, které nebyly tak robustní, jak měly být. Tohle všechno vyústilo v to, že když elektrárna čelila extrémně neobvyklé situaci, nebyla na ni prostě celkově připravena. Z hlediska provozní bezpečnosti si ale myslím, že provozovatel i správci elektrárny prováděli ten den opravdu dobrou práci, ale byly prostě ochromeni extrémně náročnými podmínkami.

Zdroj: IAEA.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..