Do kontejnmentu právě budovaného druhého bloku AP1000 od americké firmy Westinghouse v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) byly umístěny oba parogenerátory. Elektrárna se nachází v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Sanmen 2 SG installation - 460 (CNEC)
Instalace parogenerátoru do druhého bloku JE San-men (zdroj: World Nuclear News)

Stavitel elektrárny, čínská korporace China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), dne 16. 6. 2015 oznámila, že druhý parogenerátor byl předešlý den jeřábem usazen na své místo. Parogenerátor měří na délku 24 metrů, v průměru má 5,5 metrů a váží 640 tun. První parogenerátor bloku byl instalován koncem dubna.

V systémech s tlakovodními reaktory jsou parogenerátory používány k přesunu tepla z chladicí kapaliny v primárním okruhu do sekundárního okruhu, kde mění vodu na páru, která poté roztáčí turbíny, čímž se následně pomocí generátoru vyrábí elektřina.

Oba parogenerátory pro druhý blok jaderné elektrárny San-men byly vyrobeny v Číně, zatímco ty pro první blok byly vyrobeny v Jižní Koreji společností Doosan Heavy Industries. První parogenerátor pro reaktor AP1000 v druhém bloku jaderné elektrárny San-men byl vyroben čínskou společností Shanghai Nuclear Electric Power Company. První parogenerátor byl na staveniště dodán v lednu, druhý na staveniště dorazil 6. března.

V jaderné elektrárně San-men se staví dva bloky typu AP1000, přičemž další dva jsou stavěny v elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Očekává se, že první blok jaderné elektrárny San-men bude prvním jaderným blokem s reaktorem typu AP1000, který bude uveden do provozu. Všechny čtyři čínské bloky typu AP1000 mají být podle plánu v provozu do roku 2016.

Další čtyři reaktory AP1000 jsou nyní ve výstavbě ve Spojených státech amerických – dva v JE Vogtle a dva v JE Summer. Další tři reaktory AP1000 jsou plánovány pro elektrárnu Moorside ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..