O další dva týdny se protáhne odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Temelín, blok tak bude stát do konce července. Důvodem prodloužení odstávky je oprava jednoho z parogenerátorů. Pro ČTK to dnes uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

_MG_0396
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Odstávka, která začala 18. dubna, se prodlužuje již po několikáté. Původně se měl blok navrátit do provozu již v polovině června. Od 10. července budou stát oba výrobní bloky elektrárny, neboť v ten den začíná plánovaná odstávka i u prvního bloku.

„V návaznosti na dosud provedené kontroly byla zpřesněna délka odstávky druhého bloku pro opravu parogenerátoru na čtyři týdny. Obnovení výroby elektřiny tak aktuálně vychází na závěr července,“ uvedl Sviták. Podle mluvčího byla v blízkosti drenážních systémů naměřená podobná radioaktivita, jaké jsou vystaveni pasažéři dálkových letů. „Mimo technologii elektrárny se radioaktivní látky nedostaly,“ dodal Sviták.

Během odstávky budou zkontrolovány i zbývající tři parogenerátory a uvažuje se i o vyvezení dalšího kontejneru s vyhořelým jaderným palivem, řekl mluvčí. Kromě opravy generátoru stojí za prodloužením odstávky i práce na čištění a vysušování některých komponent víka reaktoru. Během odstávky byla mimo jiné již vyměněna čtvrtina jaderného paliva v reaktoru, zmodernizována turbína a instalovány byly i další úpravy, které vyplynuly ze zátěžových testů po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

První reaktor zatím postupně snižuje výkon, nyní jede na zhruba 96 %. Hlavním cílem pravidelné odstávky prvního bloku, která začne 10. června, je výměna čtvrtiny jaderného paliva v reaktoru. První blok se má pak do činnosti navrátit na konci srpna.

Situace, kdy byly odstaveny oba výrobní bloky, nastala v jaderné elektrárně Temelín v minulosti již několikrát. Například v loňském roce byl v době pravidelné odstávky prvního bloku z důvodů technické poruchy neplánovaně odpojen i blok druhý. Celý týden tak do sítě elektrárna nedodávala žádnou elektrickou energii.

Jaderná elektrárna Temelín vstoupila do provozu v roce 2000. V současné době zaujímá v České republice post nejvýkonnějšího zdroje výroby elektrické energie. Svým výkonem elektrárna pokrývá kolem 20 % spotřeby elektřiny v Česku. Za minulý rok Temelín vyrobil dohromady 14,95 TWh elektřiny, od počátku letošního roku jeho výroba dosáhla hodnoty 7,304 TWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..