Obce s úložištěm radioaktivních odpadů na svém katastrálním území mají dostat ročně o milion korun vyšší příspěvek než dosud. Tento příspěvek mají obdržet od Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Tato skutečnost vyplývá z plánovaného nařízení vlády, které je ode dne 26. 6. 2015 v připomínkovém řízení. Do nynějška obce dostávaly příspěvek ve výši tři miliony korun za rok, nyní po zvýšení má příspěvek činit čtyři miliony korun ročně.

Pohled-do-ukladaci-komory_imagelarge
Úložiště RAO v Jáchymově (zdroj: surao.cz)

V Česku se nízkoaktivní odpady z jaderné energetiky ukládají do povrchového úložiště v areálu Jaderné elektrárny Dukovany, kterou vlastní společnost ČEZ. Elektrárna se nachází v katastru obce Rouchovany. Úložiště Richard u Litoměřic a Bratrství u Jáchymova pak řeší zneškodnění nízkoaktivních odpadů z průmyslu, výzkumu a zdravotnictví. Podle plánu SÚRAO má být v Česku postaveno i takzvané hlubinné úložiště. Spuštění tohoto úložiště se předpokládá v roce 2065. Zástupci některých vytipovaných obcí s tímto záměrem, který vyvolává řadu sporů, však nesouhlasí.

Podle návrhu nařízení se počítá také s tím, že se bude nadále navyšovat částka, která je hrazena původci malého množství radioaktivních odpadů. V letošním roce tato částka například u sudů na odpad o objemu 216 litrů činí 30 906 Kč za sud. Sudy musí samozřejmě splňovat podmínky uložení stanovené SÚRAO. Poplatek za sud je dvojnásobně vyšší než v roce 2002. Návrh nařízení počítá s touto částkou jako se základem, pod který do budoucna nebude možné jít.

Důvodová zpráva materiálu uvádí: „Nově je navrhován povolený roční nárůst za ukládání dvě procenta a zároveň je upraven základ tak, aby odpovídal hodnotám z roku 2015.“ Takzvaný jaderný účet dostává příjmy právě z plateb za ukládání radioaktivního odpadu. Z tohoto účtu získává prostředky právě SÚRAO a vyplácí z něho mimo jiné i příspěvky obcím.

Celkem na sedmi lokalitách se mají uskutečnit průzkumy pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. Na pěti z nich už nabylo právní moci rozhodnutí ministerstva životního prostředí pro první etapu průzkumu. SÚRAO tedy může zahájit geologické průzkumy na povrchu. Jedná se o tato území: Čertovka (Plzeňský a Ústecký kraj), Magdaléna (Jihočeský kraj), Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj).

Před průzkumem se bude podle ředitele SÚRAO Jiřího Slováka mimo obce provádět například podrobné geologické a hydrogeologické mapování nebo geofyzikální měření. Dále uvedl, že projekty projedná správa s obcemi do konce září 2015, popřípadě ještě v průběhu října.

ČTK Slovák sdělil: „Předpokládáme, že práce v terénu by mohly začít nejdříve na jaře příštího roku.“ Během první etapy, která bude zahrnovat povrchový sběr hornin a dat bez žádných zásahů do hloubky, se čas od času bude v lokalitě pohybovat skupina geologů. Jejich průzkumy mají posoudit lokality, porovnat je a zúžit výběr. Pro další etapy průzkumů je nutné povolení, o které se musí požádat u ministerstva životního prostředí (MŽP).

Ve středu schválila vláda Výroční zprávu SÚRAO za loňský rok. Na nakládání s radioaktivními odpady bylo vynaloženo 154,755 milionů korun. Z této částky bylo 4,71 milionů korun ze státního rozpočtu, zbytek poskytl jaderný účet, který tvoří poplatky producentů radioaktivních odpadů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..