V noci z 27. 6 na 28. 6 Německo trvale odstavilo svoji nejstarší jadernou elektrárnou Grafenrheinfeld s tlakovodním reaktorem o výkonu 1345 MWe. Elektrárna byla odtavena o půl roku dříve, než předpokládala vládní koncepce utlumení německé jaderné energetiky. Důvodem dřívějšího odpojení od sítě byly ekonomičnost provozu.

Kernkraftwerk_Grafenrheinfeld_6
JE Grafenrheinfeld (zdroj: wikipedia.org)

Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld leží nedaleko bavorského města Schweinfurt. Její stavba začala v roce 1974, první elektřinu do sítě dodala v roce 1981. V roce 2002 nařídila vládna sociálních demokratů a Zelených pod vedením kancléře Gerharda Schrödera její odstavení ke konci roku 2014.

V roce 2008 byl přístup k jaderné energetice přehodnocen kabinetem konzervativců a liberálů vedený kancléřkou Angelou Merkelovou a elektrárně byla životnost prodloužena až do roku 2028. O rok později se ale udála havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči a v reakci na ni se stejná vláda rozhodla o odklonu Německa od jaderné energetiky. Podle harmonogramu odstavování jaderných bloků měla být jaderná elektrárna Grafenrheinfeld vyřazena z provozu na konci letošního roku.

Provozovatel elektrárny, společnost E. ON, se však rozhodl elektrárnu odstavit ještě o půl roku dříve. Rozhodl se tak hlavně kvůli nerentabilnosti provozu, která byla způsobena mimo jiné i poklesem ceny elektřiny na burze. Podle plánů společnosti E. ON bude jaderná elektrárna Grafenrheinfeld po odstavení postupně rozebrána. Likvidační práce by na ni měly začít v roce 2017 a trvat budou minimálně 12 let.

V současné době tak zbylo Německu pouze 8 provozovaných jaderných bloků. Všechny mají být postupně odstaveny do roku 2022. Jejich výkon chce Německo nahradit obnovitelnými zdroji. Odstavení všech německých jaderných elektráren a jejich nahrazení obnovitelnými zdroji může ale zemi způsobit nemalé problémy. Většina z těchto obnovitelných zdrojů je totiž situována na severu země, zatímco největší spotřebu má jih země. Elektrické vedení, které by zvládlo přenášet dostatečné výkony, však v Německu stále chybí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

    „V roce 2028 byl přístup k jaderné energetice přehodnocen“ asi se vám tam někde vloudil šotek 🙂

      Děkujeme za upozornění na chybu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..