Německá ministryně životního prostředí vydala návrh na skladování radioaktivního odpadu, který pochází z přepracování německého vyhořelého jaderného paliva. Použité jaderné palivo nechává země přepracovat ve Francii a ve Velké Británii. Němečtí provozovatelé jaderných elektráren návrh uvítali.

entstehung-lagerung-abfaelle-en
Mapa Německa na níž jsou zobrazeny původci i sklady RAO (zdroj: www.bfs.de)

Německé firmy musí odebrat nazpět radioaktivní odpad, který vzniká při přepracování jejich vyhořelého jaderného paliva v závodě francouzské společnosti Areva v La Hague a v britském závodě v Sellafieldu.

Podle plánu, který 19. června navrhla německé ministryně životního prostředí Barbara Hendricks, bude 26 kontejnerů s jaderným odpadem uloženo ve čtyřech meziskladech radioaktivních odpadů po celé zemi. Ministryně navrhuje, aby 5 kontejnerů se slinutým, středně aktivním odpadem ze závodu v La Hague bylo uloženo v meziskladu radioaktivního odpadu jaderné elektrárny Philippsburg. Zbylých 21 kontejnerů se slinutým vysoce radioaktivním odpadem ze závodu v Sellafieldu má být uloženo v dočasných skladech jaderných elektráren v Biblisu, Brokdorfu a v Isaru.

Ministryně Hendriksová řekla, že tyto lokality byly vybrány, neboť nejlépe vyhovují z technických, právních, procedurálních i politických aspektů.

Dále uvedla: „Moje koncepce má sloužit jako vodítko jaderným společnostem na to, jak plnit své zákonné povinnosti zpětného odběru a uložení slinutého radioaktivního odpadu vznikajícího v procesu přepracovávání vyhořelého jaderného paliva v zahraničí. Nyní je na jednotlivých společnostech, aby se ohledně navrhovaných lokalit rozhodly.“

Ministerstvo životního prostředí poznamenalo, že schvalovací proces pro odběr, přepravu a skladování tohoto odpadu není zajišťován státem ale Spolkovým úřadem pro radiační ochranu (Office for Radiation Protection – BfS).

Podle smluv o přepracování paliva podepsaného mezi německými společnostmi a zahraničními přepracovacími společnostmi bude první kontejner s radioaktivním odpadem odeslán z Francie v roce 2017, přičemž další čtyři kontejnery budou následovat mezi lety 2018 až 2020. Termín odeslání kontejnerů s radioaktivním odpadem z Velké Británie zatím není stanoven.

Německé společnosti EnBW, EOn, RWE a Vattenfall návrh ministryně uvítaly. Firmy uvedly, že nyní návrh prozkoumají z hledisek lokality, ekonomické efektivity a z vnitřních aspektů jednotlivých elektráren.

Společnost EOn v prohlášení řekla: „Všechny čtyři společnosti výslovně deklarovaly, že jsou připravené implementovat společné řešení, které bude akceptovatelné z právního i ekonomického hlediska a zároveň bude v souladu s korporátním právem a bude právně bezpečné.“

Federální vláda je přes Spolkovým úřad pro radiační ochranu zodpovědná za vybudování a provoz trvalých úložišť vysoce radioaktivního odpadu. Pokroku na tomto projektu však brání opozice ze strany vlád spolkových zemí.

Federální ministerstvo životního prostředí v roce 2013 oznámilo, že federální vláda se konečně shodla se všemi 24 státy na sepsání zákona o uložišti radioaktivního odpadu. Energetické společnosti by podle tohoto zákona měly na nalezení místa pro úložiště a na jeho následnou výstavbu vynaložit 2,2 miliardy dolarů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..