Jaderné know-how německého výzkumného centra Jülich Research Centre (Forschungszentrum Jülich) a konsorcia Experimental Reactor Consortium GmbH (Arbeitsgemeinschaft Versuchsreaktor, AVR) má být sloučeno do nového podniku.

Podle plánu má být jaderná divize výzkumného centra Jülich Research Centre sloučena s konsorciem AVR. Divize materiálové zkušebny a analytických laboratoří ale dále zůstanou pod Jülich Research Centre.
Nový podnik bude spadat pod společnost Energiewerke Nord GmbH (EWN), přičemž jako akcionář v něm bude vystupovat německé federální ministerstvo financí.
V prohlášení výzkumné centrum Jülich Research Centre uvedlo: „Cílem nové společnosti je zaměřit se na jadernou energetiku a zachovat a expandovat odborné znalosti tak, aby přispěla k bezpečnému odchodu Německa od jaderné energetiky. Konsorcium AVR a výzkumné centrum poskytnou nové společnosti svoje komplexní technické znalosti, které budou nutné pro odborné nakládání s jadernými závazky.“
Nová společnost, která zaměstná kolem tří set lidí, bude disponovat celou řadou odborných znalostí získaných za posledních 50 let v oblastech odstavování jaderných elektráren, jejich následné demontáži a likvidaci jaderných odpadů.
Dozorčí rady společností EWN, AVR a výzkumného centra Jülich Research Centre již dohody vytvářející novou společnost schválily. Nicméně před tím, než budou moci být smlouvy vytvářející nový podnik podepsány, musí je ještě schválit federální ministerstvo financí a vláda spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.
Společnost EWN, která je stoprocentně vlastněná německou vládou, je zodpovědná za vyřazování státem vlastněných jaderných zařízení a za nakládání s jaderným odpadem s nimi spojeným. Kromě vyřazení jaderné elektrárny Greifswald a experimentálního reaktoru Rheinsberg ve východním Německu se společnost EWN podílí také na vyřazování reaktoru konsorcia AVR, který sousedí s výzkumným centrem v Jülichu. Konsorcium AVR působí jako dceřiná společnost firmy EWR již od roku 2003.
Experimentální reaktor z šedesátých let konsorcia AVR na kuličkové palivo byl zkonstruován tak, aby demonstroval proveditelnost a uskutečnitelnost plynem chlazených, grafitem moderovaných vysokoteplotních reaktorů. Vyřazen z provozu byl v roce 1988 po dvaceti letech služby.
Výzkumné centrum Jülich Research Centre zahrnuje devět výzkumných ústavů s 51 dílčími instituty pracujícími v oblastech energetického a klimatologického výzkumu, biologie, geologie, medicíny a neurologie, komplexních systémů, simulačních metod a nanotechnologií.
Zdroj: World Nuclear News