Některé nevládní organizace poukazují na to, že schválením Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v Česku (NAPJE) se vláda vydala cestou zvýšení energetické závislosti České republiky na dovážených zdrojích. Plán uvádí, že stát by měl neprodleně začít s přípravou na výstavbu jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možným rozšířením projektu na dva bloky v každé z elektráren. Naopak kladný postoj zaujmula k přijetí akčního plánu Hospodářská komora. Nad finanční stránkou projektu se však s rozdílných důvodů pozastavují obě strany.

DMK3af1e5_130105_4295209
Ke stávajícím čtyřem blokům jaderné elektrárny Dukovany by měl podle politiků přibýt nový blok (zdroj: idnes.cz)

Před čtrnácti dny vláda schválila aktualizovanou Státní energetickou koncepci, podle které se v následujících desetiletích má jaderná energetika stát primárním zdrojem výroby elektrické energie. Vláda tak chce zajistit energetickou soběstačnost a bezpečnost státu. Právě na aktualizovanou energetickou koncepci dokument NAPJE navazuje. Stále však ještě zbývá dořešit financování výstavby nových bloků.

Ekologové upozorňují, že dokument NAPJE je dalším zásadním materiálem, který připravuje cestu k dalšímu rozvoji jaderné energetiky v Česku. Edvard Sequense ze sdružení Calla vládě vyčítá, že nevěnovala větší pozornost rozvoji obnovitelných zdrojů energie a strategiím energetické efektivnosti.

„Česko ročně vyrobí více elektřiny, než vyprodukuje Temelín, nedostatek elektřiny nehrozí ani do budoucna,“ reagoval Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost s tím, že vláda tak vtáhne ČR do pasti mnohamiliardových dotací. Podle něj je argumentace energetickou soběstačností absurdní.

Zcela opačný postoj má k celé problematice Hospodářská komora ČR. Ta národní akční plán vítá jako cestu ke stabilnější a předvídatelnější energetice. Cesta akčního plánu je podle ní výhodná jak z ekonomického tak i z ekologického hlediska. Česká republika by tak mohla zůstat nezávislá na zahraničních dodávkách elektrické energie i po roce 2035. Velká otázka však podle Hospodářské komory stále ční nad financováním nových bloků. Neúměrné dotace obnovitelných zdrojů v České republice způsobily, že se ekonomicky nevyplatí stavět jakýkoliv jiný zdroj, uvedla komora. Podle Hospodářská komory by se měla vláda vyjádřit jak k výběru dodavatele, tak i k financování projektu.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..