První várka parogenerátorů pro druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II byla dovezena na staveniště. Oznámil to dne 17. června ruský provozovatel jaderných elektráren, společnost Rosenergoatom.

Leningrad II-2 SG transport - 460  (Rosenergoatom)
Parogenerátory pro JE Lenigrad II při transportu (Zdroj: World Nuclear News)

Ruský těžký strojírenský podnik ZIO-Podols, dceřiná společnost firmy Atomenergomaš, která je součástí státní jaderné korporace Rosatom, transportoval parogenerátory po železnici, řece a nakonec po silnici na staveniště elektrárny. Elektrárna se staví u města Sosnovy Bor, který leží v ruském kraji Leningrad na jižním pobřeží Finského zálivu.

Velká část cesty byla uskutečněna po vodních cestách. Parogenerátory se tak plavily po řece Oka, Moskva, po Moskevském kanálu, nádrži Rybinsk, po řece Volze, severním Dvinském kanálu, Volžsko-Baltickém kanálu, po jezeru Onega, Ladoga, a nakonec po řece Neva.

Kombinovanou dopravou se dosáhlo významné finanční i časové úspory, parogenerátory tak byly na staveniště dopraveny o tři měsíce dříve, uvedl Rosenergoatom. Kombinovaná doprava také minimalizovala potřebu hledat vhodné termíny pro železniční přepravu takto těžkých součástí. Díky tomuto způsobu přepravy se vyhnulo dodatečným nákladům na posílení železničních platforem, kolejí a mostů, dodala společnost.

Leningrad II je nová jaderná elektrárna stavěná v těsném sousedství se stávající jadernou elektrárnou Lenigrad. V současné době se zde budují dva bloky VVER-1200 podle projektu AES-2006 o výkonu 1200 MWe, přičemž ještě další dva takové bloky se v elektrárně plánují. Dosažení prvního kritického stavu na prvním bloku elektrárny je plánováno na konec letošního roku. Druhý blok by měl být dokončen v roce 2017. Stávající jaderná elektrárna Lenigrad bude podle očekávání vyřazena z provozu v roce 2018. Bloky 3 a 4 jaderné elektrárny Leningrad II by měly podle plánu zahájit provoz v roce 2020, respektive 2021.

Hlavním dodavatelem výstavby je společnost Titan-2, firma Atomprojekt je hlavním projektantem elektrárny.

Jaderná elektrárna Lenigrad II je druhou novou ruskou jadernou elektrárnou postavenou podle projektu AES-2006 s reaktory VVER-1200. Tou první je jaderná elektrárna Novovoronež II, která však bude oproti JE Leningrad II využívat lehce odlišného modelu reaktorů VVER-1200. První blok této elektrárny, který se začal stavět v roce 2008, měl původně do provozu vstoupit v roce 2012. Výstavba druhého bloku začala o rok později a podle původních plánů měl blok začít pracovat v roce 2013. Práce na obou blocích však byly revidovány, a tak by měly oba bloky elektrárny začít pracovat v letošním roce.

Ruský regulační úřad Rostechnadzor vydal stavební povolení pro první dva bloky jaderné elektrárny Lenigrad II v únoru roku 2010. Stavební licence pro první blok elektrárny vyprší dne 31. března 2018, druhý blok má stavební povolení platné do 14. července 2019.

Generální ředitel Rosatomu potvrdil odložení nových jaderných bloků

Zprovoznění prvních dvou bloků jaderné elektrárny Lenigrad II může být opožděno o dva roky, tedy na rok 2017, řekl novinářům generální ředitel Rosatomu Sergej Kirienko na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě. V dubnu přitom společnost Rosatom uváděla pouze roční zpoždění na rok 2016. Kirienko rovněž připustil, že spuštění prvního bloku jaderné elektrárny Kursk II může být odloženo až na rok 2022.

Nové termíny spuštění nových jaderných bloků odráží změny v prognózách vývoje spotřeby elektrické energie v některých oblastech Ruska.

Podle ruské tiskové agentury ITAR-TASS šéf Rosatomu Kirienko prohlásil, že Rosatom požádal ruské ministerstvo energetiky o prognózu vývoje poptávky po elektrické energii a následně rozhodl, že první blok jaderné elektrárny Kursk II bude potřeba až v roce 2022 namísto původně plánovaného roku 2020 a první blok jaderné elektrárny Leningrad bude potřeba až v roce 2017 namísto roku 2016.

První náměstek generálního ředitele Rosatomu pro řízení provozu Alexander Lokšin na konci dubna uvedl, že korporace o jeden rok odložila termíny pro zprovoznění prvních dvou bloků jaderné elektrárny Lenigrad II a druhého bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II. Na počátku května pak generální ředitel Rosenergoatomu Jevgenij Romanov prohlásil, že Rosatom také odložil výstavbu jaderné elektrárny Smolensk II, a to o pět let.

Dne 26. května ruský ministr hospodářského rozvoje oznámil, že ministerstvo schválilo odložené termíny zprovoznění nových jaderných elektráren z důvodu aktuálního přebytku elektrické energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..