Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) Českého vysokého učení technického (ČVUT) byla dne 15. června 2015 zahájena výstava, věnovaná 60 rokům mírového využívání jádra v Československu. Partnerem výstavy je ruská státní společnost pro jadernou energii Rosatom.

Dne 23. dubna 2015 uplynulo 60 let od podepsání mezivládní dohody mezi Československem a Sovětským svazem o pomoci při rozvoji výzkumu ve fysice atomového jádra a při využití atomové energie pro potřeby národního hospodářství. V několika dalších letech byla ze SSSR dodána dvě experimentální zařízení, reaktor a cyklotron, pro nově založený Ústav jaderné fysiky v Řeži (dnes ÚJV Řež, a. s.) a specialisté v jaderných oborech začali být vzděláváni a školeni v sovětských výzkumných ústavech. Tato instituce byla zřízena 10. června 1955 a další rozvoj vzdělávání a výzkumu předznamenalo založení Fakulty technické a jaderné fysiky (dnes FJFI), která zahájila výuku 9. září 1955.
Výstava připomíná hlavní události uplynulých 60 let a představuje významné průmyslové podniky a jednotlivé československé, později české a slovenské jaderné elektrárny. Část výstavy je také věnována vzdělávání a výzkumu, přesněji českým vysokým školám vyučujícím jaderné obory a výzkumným institucím ÚJV Řež a Centrum výzkumu Řež. Zvláštní pozornost v rámci výstavy patřila spolupráci českých a ruských specialistů na realizaci nových projektů v jaderné oblasti.
S úvodním slovem vystoupil děkan FJFI ČVUT Igor Jex, dále technický konzultant generálního ředitele společnosti Škoda JS a zástupce děkana strojní fakulty Západočeské univerzity Jan Zdebor, viceprezident společnosti Rosatom – Mezinárodní síť pro země střední Evropy Vadim Titov, obchodní zástupce RF v ČR Sergej Stupar a prezident Asociace veteránů českých jaderných elektráren Jiří Marek.


Hosty vernisáže výstavy tvořili představitelé českých společností jaderného průmyslu, veteráni odvětví, studenti a vyučující FJFI a novináři.
Výstava je umístěna v atriu FJFI ČVUT a bude probíhat do 30. června. Následně se dne 1. července přesune do ÚJV Řež.
Zdroj: Tisková zpráva



2 Comments
Celá naše jaderná historie se pojí s Ruskem. Naše firmy si zde za tu dobu vypracovaly dobrou pozici a naše vzájemná spolupráce je prospěšná pro obě strany. Bohužel v předchozích letech náš jaderný průmysl trpěl na politické spory, a tak Česká republika jako jedna z význačných dodavatelských zemí pro jaderný průmysl ztratila trochu dech. Nyní se ale situace trochu obrací a spousta českých firem má opět příležitost zúčastňovat se velkých jaderných projektu, jako MBIR, JE Rostov, JE Kudankulam a další. Upřímně doufám, že se tato spolupráce v následujících letech ještě prohloubí, protože západ o nás bohužel tolik nestojí a přeci jen na východě jsou pro nás nyní ty možnosti příznivější.
Spolupráce Česka a Ruska je velmi významná. Konkrétně můžeme jmenovat například ruskou společnost TVEL, která dodává palivo pro české jaderné elektrárny a zároveň dlouhodobě spolupracuje s českými podniky (např. s UJV Rež, UJP Praha) při vývoji tohoto paliva. Dále má značný význam spolupráce korporace Rosatom a české společnosti EGP INVEST, s r. o. na vývoji výzkumného rychlého reaktoru MBIR, který bude po svém spuštění nejvýkonnějším reaktorem svého druhu na světě. Korporace Rosatom se na trhu jaderné energetiky projevuje jako velmi spolehlivá (včasnou realizací projektů i dodržováním daných rozpočtů), uvítala bych spolupráci s tímto partnerem i při výstavbě nových bloků v JE Temelín a JE Dukovany.