Výstavba druhého bloku typu AP1000 v jaderné elektrárny Vogtle dosáhla dalšího milníku. Instalován byl modul, ve kterém bude umístěna tlaková nádoba reaktoru, oznámila společnost Georgia Power.

Vogtle 4 CA04 module - 460  (Georgia Power)
Instalace modulu CA04 na čtvrtém bloku JE Vogtle (zdroj: World Nuclear News)

Firma v prohlášení z 19. června uvedla, že modul s označením CA04, známý jako šachta reaktoru, byl umístěn v jaderné ostrově čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle.

Modul, který měří více než 8 metrů na výšku a 6,4 metru v průměru, se sestává se ze dvou menších modulů. Modul byl složen na staveništi v montážní budově, posléze v jednom kuse přesunut na jaderný ostrov, kde byl poté 18. června na místo instalován jedním z největších jeřábů na světě. Na výrobě modulu a jeho následném umístění pracovalo více než 120 pracovníků, uvedla společnost Georgia Power.

Design bloků AP1000 využívá takzvané modulární stavební techniky. Velké strukturální moduly jsou tak vyrobeny v továrnách a poté dopraveny a instalovány v elektrárně. Takto může být prováděno více stavebních činností najednou, čímž se zkrátí doba výstavby elektrárny, sníží se její cena a zlepší se kontrola kvality jednotlivých dílů. Podle společnosti Westinghouse mohou být moduly vyrobené v továrnách instalovány na staveništi v průběhu plánovaného tříletého harmonogramu výstavby.

V jaderné elektrárně Vogtle jsou budovány dva bloky typu AP1000, přičemž zde již fungují dva tlakovodní reaktory jiného typu. Výstavba třetího bloku oficiálně začala odléváním betonu základové desky bloku v březnu roku 2013. Výstavba čtvrtého bloku začala o osm měsíců později. Na třetím bloku proběhla instalace modulu CA04 již v prosinci roku 2013.

Podle plánů mají být bloky do provozu uvedeny v letech 2019 a 2020. Bloky staví konsorcium společností Westinghouse CB&I/Stone a Webster. Jejich provoz bude mít na starost společnost Southern Nuclear Operating Company, která bude zastupovat vlastníky elektrárny, kterými jsou: Georgia Power (45.7%), Oglethorpe Power Corporation (30%), Municipal Electric Authority of Georgia (22.7%) a Dalton Utilities (1.6%).

Kromě jaderné elektrárny Vogtle se bloky typu AP1000 staví ještě v americké jaderné elektrárně VC Summer a ve dvou čínský jaderných elektrárnách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Všechny čtyři čínské bloky AP1000 mají do provozu vstoupit do konce roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..