Maďarsko a Čína podepsaly memorandum o porozumění v oblasti spolupráce při vzdělávání, výzkumu a rozvoji jaderného sektoru. Memorandum bylo podepsáno maďarským ministrem pro národní rozvoj Miklósem Sesztákem a šéfem čínského národního energetického úřadu National Energy Administration Nurem Bekrim dne 26. května 2015 v Budapešti.

Podle prohlášení, které maďarská vláda ještě ten den vydala, ministr Seszták řekl, že Maďarsko uvítalo kroky, které Čína zaujala v rozvoji vlastní jaderné energetiky. Podle něj tím výrazně přispívá ke snížení celosvětových emisí oxidu uhličitého.

Maďarská vláda uvedla, že memorandum o porozumění se zaměřuje na rozvoj a posílení spolupráce mezi oběma státy v oblastech jako je jaderná vzdělanost, šíření jaderných zkušeností a v aktivitách spojených s vývojem a výzkumem. Memorandum umožní spolupráci školitelů, výzkumných pracovníků a specialistů z obou zemí v oblasti mírového využití jaderné energie. Mezi benefity, které by mělo memorandum přinést, patří rozvoj teoretické i praktické výuky; přenos znalostí v oblastech výstavby, provozu a údržby jaderných elektráren a nakládání s jaderným odpadem; a zvýšení veřejného povědomí a zlepšení veřejného mínění o jaderné energetice.

Maďarský ministr poznamenal, že podobnou dohodu podepsalo Maďarsko i s Vietnamem v září 2013. Prvním krokem v rámci této dohody je rozsáhlý jaderný výcvikový program. Od září 2012 navštívilo Maďarsko také několik delegací vietnamských specialistů. Ústav jaderné techniky budapešťské technickoekonomické univerzity vytvořil šestitýdenní vzdělávací kurzy pro více než 200 studentů, uvedla vláda.

Další memorandům o porozumění v oblasti výcviku jaderného personálu Maďarsko podepsalo v únoru tohoto roku s Ruskem. Dohoda byla podepsána generálním ředitelem ruské státní korporace Rosatom Sergejem Kirienkem a Maďarským ministrem sociálních věcí Zoltanem Balogem v maďarském hlavním městě Budapešti. Memorandum následovalo mezistátní dohodu mezi Maďarskem a Ruskem z ledna roku 2014. Podle této dohody má Rosatom postavit dva nové bloky v jaderné elektrárně Pakš. Podle memoranda o porozumění mají oba státy spolupracovat v oblasti vzdělání, odborné přípravy a výzkumu spojeného s mírovým využíváním jaderné energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..