Správní rada Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) schválila dvě dohody, které umožňují, aby agentura v plném měřítku realizovala projekt navrhované banky nízko obohaceného jaderného paliva (LEU) v Kazachstánu.

IAEA_LEU_BANK
V podobných kontejnerech bude skladován nízko obohacený uran v palivové bance agentury MAAE (zdroj: www.iaea.org)

Rada schválila dohodu o hostitelském státě mezi MAAE a Kazachstánem, podle které se zřídí palivová banka v metalurgickém závodě v Ulbě v severo-východním Kazachstánu. Druhá dohoda schválená správní radou mezi MAAE a Ruskou federací umožní transport jaderného paliva agentury MAAE do palivové banky a z ní přes ruské území.

Generální ředitel agentury MAAE Yukiya Amano řekl, že uzavření dohod a jejich schválení představuje „významný mezník“ pro projekt palivové banky, neboť umožňuje její realizaci v plném měřítku.

Repositář, který agentura nazývá jako LEU banka agentury MAAE, má za cíl poskytnout zajištění zásobovacího mechanizmu v krajních případech. Palivová banka bude vlastněna a kontrolována přímo agenturou MAAE, avšak její provoz bude mít na starost Kazachstán. Zabezpečení banky se tak bude řídit kazašskými právními a regulačními požadavky. Požadavky ale musí být v souladu s platnými bezpečnostními normami a pokyny agentury MAAE a budou tak podléhat jejím ochranným opatřením.

Zařízení bude fyzickou rezervou s až 90 tunami nízko obohaceného uranu. Uran bude k dispozici pro členské státy agentury MAAE, které nebudou schopny samy palivo získat na komerčním trhu. Členské státy, které budou o jaderné palivo z palivové banky žádat, musí splnit řadu kritérií, které schválila správní rada agentury MAAE. Těmito kritérii jsou: dodávky jaderného paliva pro členský stát musí být narušeny; stát musí být neschopen zabezpečit jaderné palivo z komerčního trhu, z mezistátní dohody či jinými podobnými cestami; stát musí přijmout komplexní dohody o zárukách s agenturou MAAE a být s nimi v souladu.

Klíčovým principem palivové banky je to, že nesmí narušovat otevřený trh. Poté co se stát s agenturou MAAE dohodne na dodávce paliva, musí v plné výši uhradit doplnění nízko obohaceného uranu do palivové banky. Po přijetí platby budou kontejnery s nízko obohaceným uranem z palivové banky v Ulbě přepraveny do závodu, kde je možné palivo přepracovat do palivových tyčí. Palivo však nesmí být dále obohaceno, zpracováno, přesunuto nebo zpětně vyvezeno bez souhlasu agentury MAAE.

Palivová banka agentury MAAE je plně financována dobrovolnými příspěvky. Mezi největší přispěvatele se řadí americká organizace Nuclear Threat Initiative (NTI), která přispěla 50 milionů dolarů, dalších 49 milionů dolarů přispěly samy Spojené státy americké, částku 25 milionů dolarů přispěla Evropská unie, 10 milionů dal Kuvajt, stejnou částku poskytly Spojené arabské emiráty a 5 milionů dolarů přispělo Norsko.

Existence palivové banky neovlivní práva členských státu MAAE rozvíjet svá vlastní zařízení jaderného palivového cyklu. Podpora od organizace NTI odráží její závazek snížit riziko šíření jaderných zbraní, zdůraznil spolupředseda organizace a bývalý americký senátor Sam Nunn. „Jestliže by se desítky zemí zainteresovaných do jaderné energetiky rozhodly usilovat o vlastní obohacování uranu, riziko šíření nebezpečných jaderných materiálů by mohlo závratně vzrůst,“ upozornil. „Palivová banka agentury MAAE tak nyní dává těmto zemím určitou alternativu.“

Sam Nunn poděkoval poradci organizace NTI Warenu Buffettovi a všem finančním partnerům, kteří finančně podpořili 50 milionový závazek organizace NTI učiněný v roce 2006 pod podmínkou, že agentura MAAE získá na projekt dalších 100 milionů dolarů. „Také oceňujeme vedení projektu agenturou MAAE, její správní radu, vládu Kazachstánu a prezidenta této země Nursultana Nazarbajeva,“ podotkl.

Palivová banka Mezinárodní agentury pro atomovou energii je jedním z několika globálních projektů s cílem vytvořit zajištěné dodávky jaderného paliva. Další zajištění v zásobovacím mechanizmu, zřízené se souhlasem agentury MAAE, zahrnují garantovanou fyzickou rezervu nízko obohaceného uranu vedenou Ruskem v mezinárodním obohacovacím centru v Angarsku a britskou záruku na dodávky služeb v oblasti obohacování LEU paliva. Také Spojené státy americké provozují svoji vlastní rezervu nízko obohaceného jaderného paliva.

Formální podepsání dohody o hostitelském státu agenturou MAAE a Kazachstánem se očekává na konci října. Organizace NTI předpokládá, že zařízení bude plně v provozu už v roce 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..