Litevský státní podnik Ignalina Nuclear Power Plant požádal litevský regulační úřad Vatesi o licenci na výstavbu a provoz povrchního úložiště pro nízko a středně aktivní odpad s krátkým poločasem rozpadu. Projekt úložiště je znám pod označením B25 project. Elektrárna, která je pojmenována po nedalekém městě Ignalina, se nachází v okresu Visaginas. Likvidační práce má v elektrárně na starosti společnost Ignalina Nuclear Power Plant.

NUC_8_Aerial-photo-of-INPP_4
Areál odstavené jaderné elektrárny Ignalina (zdroj: www.tractebel-engineering-gdfsuez.com)

Litva souhlasila s odstavením obou bloků jaderné elektrárny Ignalina jako součást požadavků pro přijetí země do Evropské unie. V obou blocích pracovaly sovětské reaktory typu RBMK. První blok byl z provozu vyřazen v roce 2004, druhý blok pak fungoval ještě dalších 5 let. Reaktory RBMK (lehkovodní, grafitem moderované reaktory) vstoupily do provozu v letech 1983 a 1987.

Regulační úřad Vatesi dne 10. června oznámil, že elektrárna musí mezi lety 2015 až 2017 předložit bezpečnostní analýzu plánovaného úložiště. Licence by pak podle plánu měla být vydána v roce 2017. První fáze projektu úložiště s názvem B25 project by se měla začít uskutečňovat v roce 2021.

Úložiště je určeno pro konečnou likvidaci zhruba 100 000 metrů krychlových radioaktivního odpadu, který vznikl za provozu elektrárny i při její likvidaci. Radioaktivní odpad má být uskladněn v roce 2030 poté, co bude elektrárna demontována a z ní pocházející radioaktivní odpad přepracován.

Úložiště se poté zapečetí a pokryje několikanásobnou ochrannou vrstvou. Ta by měla úložiště ochránit před vnějšními vlivy a prosáknutím dešťových srážek dovnitř úložiště, čímž by mohlo dojít k rozšíření radionuklidů do životního prostředí, uvedl regulační úřad Vatesi. Úložiště by mělo mít životnost minimálně 300 let, dodal úřad Vatesi.

V červnu 2014 začaly práce na rozebrání havarijního chladicího systému aktivní zóny (ECCS) druhého bloku elektrárny a na odstranění kontaminovaných komponentů ze strojovny druhého bloku. Rozebrání systému ECCS by mělo být dokončeno ještě v tomto měsíci, zatímco odstraňování kontaminovaných komponent ze strojovny potrvá až do roku 2029.

Při pracích na systému ECCS bylo rozebráno kolem 1000 tun komponent. Až 99 % z těchto komponent bude po dekontaminaci prodáno, zbylé zařízení bude zlikvidováno. Ze strojovny druhého bloku bude potřeba demontovat ještě 20 500 tun různého zařízení.

Začátek těchto demontážních prací umožnil zákon o likvidaci jaderné elektrárny Ignalina, který byl přijat 17. června 2014.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..