Výkonný ředitel společnosti Nuclear Damage Compensation and Decommissioning Facilitation Corporation (NDF) včera oznámil, že podle plánu začne Japonsko vytahovat trosky jaderného paliva z reaktorů havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v roce 2021. Při nehodě v březnu 2011 se natavily aktivní zóny u tří fukušimských reaktorů. To způsobilo, že roztavené jaderné palivo se dostalo na dno reaktorových nádob.

KOT39d14b__aa_jap_1
Jaderná elektrárna Fukušima před nehodou (zdroj: idnes.cz)

Společnost NDF byla založena v září 2011 japonskou vládou a japonskými provozovateli jaderných elektráren. Jedním z jejich účelů je i správa fondu, který podporuje provozovatele při odškodnění obětí jaderných havárií. Přestože byla společnost NDF založena v důsledku nehody v JE Fukušima Dajiči, fungovat bude i nadále jako součást japonského programu jaderné odpovědnosti.

„Nyní očekáváme, že v rámci několika následujících let bude zvolena metoda, jak zbytky paliva vyjmout. Poté bude následovat vypracování přesné metodiky postupu a zkoušky na maketách,“ oznámil výkonný ředitel společnosti NDF Yasuharu Igarashi delegátům sedmého ročníku jaderného fóra Atomexpo. Mezinárodní atomové fórum Atomexpo je pořádáno ruskou státní korporací Rosatom v Moskvě. „Vytahování trosek jaderného paliva z fukušimských reaktorů by mělo začít v roce 2021,“ uvedl Igarashi.

Agentura NDA navrhla tři základní metody jak vytáhnout vysoce radioaktivní zbytky jaderného paliva ze tří reaktorů jaderné elektrárny Fukušima, která patří společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco). První metoda počítá s úplným zaplavením reaktoru, druhá s částečným zaplavením a přístupem skrz vrchní část reaktoru, třetí metoda počítá rovněž s částečným zaplavením, ale přístup bude z boku reaktoru. První dvě metody spoléhají na to, že se prvně odstraní prvky vnitřní vestavby reaktoru, zatímco třetí možnost vyžaduje, aby byly prvně odstraněny vnější komponenty podstavce reaktoru uvnitř reaktorové šachty společně s dalšími troskami.

První metoda počítá s odstraněním zbytků jaderného paliva v zaplavené reaktorové nádobě. Voda tak bude zároveň sloužit jako radiační stínění i jako prevence proti rozšíření radioaktivních materiálů do prostředí při provádění prací. Před tím však bude nutné důkladně zjistit rozsah poškození reaktoru a případné problémy opravit před tím, než bude reaktor zalit vodou. Metody s částečným zatopením reaktoru počítají s tím, že reaktor bude zatopen pouze ve chvíli, kdy budou zbytky paliva oddělovány ode dna reaktorové nádoby. Zbytky paliva pak budou vyjmuty skrz horní či boční část reaktoru. Metoda však vyžaduje nepřetržité chlazení zbytků paliva a průběžné měření k prevenci rozptýlení radioaktivních látek do prostředí.

Společnost Tepco začala s průzkumem bloku číslo 1 v dubnu tohoto roku. Při průzkumech byli využiti speciální roboti, kteří na sobě měli upevněné kamery a zařízení na měření radiace. Tvar-měnící robot začal s průzkumem reaktorové nádoby poškozeného bloku 10. dubna, avšak funkčnost vypověděl ještě před tím, než stačil dokončit svoji misi. Robot byl vyvinut institutem International Research Institute a společností Hitachi-GE Nuclear Energy. Jeho úkolem bylo prozkoumat těžko přístupná místa v elektrárně. Druhého robota společnost Tepco do bloku nasadila 20. dubna. Společnost uvedla, že se nepokusí vytáhnout rozbitého robota, neboť by tím riskovala zablokování příslušných míst, čímž by ohrozila budoucí mise.

Igarashi uvedl, že úřad NDA se ve svém plánu na likvidaci jaderné elektrárny Fukušima Dajiči řídí pěti hlavními zásadami na minimalizování rizik. Těmito zásadami jsou bezpečnost; osvědčenost; efektivnost; včasnost zásahů; a reálná orientovanost, což znamená, že veškeré plány jsou založeny na skutečných podmínkách v elektrárně.

Struktura strategie řízení rizik agentury NDA by měla být dokončena do roku 2017, dodal.

Krom vyjmutí zbytků paliva bude strategický plán obsahovat i politiku pro nakládání s jadernými odpady včetně jejich uskladnění, zpracování a uložení, řekl.

Igarashi oznámil, že společnost NDF přezkoumala mezinárodní standardy pro nakládání s radioaktivním odpadem. Dále pak dodal, že dokumenty Obecné bezpečnostní požadavky část 5. a Specifické bezpečnostní požadavky část 5. od Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou „důležité reference“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..