V posledních letech nastal důležitý pokrok v oblasti nakládání s jaderným odpadem, avšak širší veřejnost si ho často není vědoma. S tímto prohlášením dnes otevřel generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Yukiya Amano mezinárodní konferenci na téma nakládání s vyhořelým jaderným palivem (international conference on spent fuel management), která se koná v rakouském hlavním městě – ve Vídni.

nuclear_fuel_cycle
Schéma jaderného palivového cyklu (zdroj: IAEA.org)

Významného pokroku bylo dosaženo v rozvoji hlubinných úložišť pro vysoce radioaktivní odpad a vyhořelé jaderné palivo, a to především ve Francii, Finsku a Švédsku, uvedl. Zařízení na skladování nízko a středně aktivního odpadu jsou již po celém světě nějakou tu dobu v provozu.

„Ještě tomu pár let bude, než se otevře první hlubinné geologické úložiště jaderného odpadu, přesto pokrok, který v této oblasti nastal, by si zasloužil více pozornosti,“ řekl Amano.

Předpokládaný růst globálního využívání jaderné energie v následujících desetiletích s sebou ruku v ruce přinese zvýšení objemu vyhořelého jaderného paliva, se kterým bude potřeba bezpečně naložit. Generální ředitel MAAE dodal, že bezpečnostní stanovy agentury, které byly vydány v roce 2012, byly revidovány, aby vzaly v úvahu i poučení plynoucí z nehody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v Japonsku.

Vyhořelé jaderné palivo se trvale hromadí v krátkodobých či střednědobých meziskladech jaderného paliva. Jednotlivé státy tak nyní zvažují dlouhodobé možnosti s jeho nakládáním a recyklací. Mezinárodní konference s názvem International Conference on Management of Spent Fuel from Nuclear Power Reactors: An Integrated Approach to the Back End of the Fuel Cycle (v překladu: Mezinárodní konference o nakládání s jaderným palivem z jaderných energetických reaktorů: integrovaný přístup ke konci palivového cyklu) se zúčastní na 250 zástupců ze 41 zemí. Tito účastníci se na pětidenní konferenci podělí o poslední informace, jak státní orgány, provozovatelé jaderných elektráren a poskytovatelé služeb nakládání s jaderným odpadem řeší otázky spojené s koncem palivového cyklu. Zvláštní pozornost bude věnována bezpečnému nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dosaženému pokroku ve vývoji zařízení na likvidaci vysoce radioaktivního vyhořelého jaderného paliva z energetických reaktorů.

„Od poslední konference spustila agentura MAAE program na demonstraci chování vyhořelého paliva a souvisejících součástí při dlouhodobém suchém skladování,“ prohlásil generální ředitel MAAE Amano. „Dále dokončujeme nový dokument s pokyny na zacházení s dvouúčelovými kontejnery určenými pro transport i skladování jaderného paliva.“

Amano zdůraznil zásadní význam toho, mít zpracované plány pro vyhořelé jaderné palivo i jaderných odpad obzvláště u zemí, které teprve s jadernou energetikou začínají.

„Důrazně podporuji země, které již mají vlastní jaderný energetický program a zkušenosti s uzavřeným palivovým cyklem, aby se podělily o své zkušenosti se státy, které s jadernou energetikou teprve začínají, a tím se ujistily, že jsou všude implementovány ověřené postupy,“ řekl.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii hostí konferenci International Conference on Management of Spent Fuel from Nuclear Power Reactors jednou za tři až pět let. Konference se účastní zástupci z vlád, regulačních úřadů, průmyslu a organizací na nakládání s vyhořelým jaderným palivem a jaderným odpadem.

Na konferenci se bude mimo jiné projednávat i dosažený pokrok a budoucí výzvy v oblasti konce palivového cyklu. Mezi projednávané body se řadí dočasná úložiště vyhořelého jaderného paliva, jeho přepracování, recyklování a likvidace. Na konferenci se bude projednávat také dopad rozhodnutí učiněných na začátku palivového cyklu (tzn. těžba uranu, jeho rozemletí, zpracování, obohacení a výroba palivových souborů), technologický vývoj, regulační předpisy a bezpečnost.

Tématem plenárního zasedání konference bude bezpečnost a technologické aspekty nakládání s vyhořelým jaderným palivem.

Zdroj: IAEA.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..