Společnost EOn, která je majoritním vlastníkem provozovatele švédské jaderné elektrárny Oskarshamn, navrhla uzavření prvního bloku elektrárny někdy mezi lety 2017 až 2019 s tím, že druhý blok by měl pracovat do roku 2020. Minoritní vlastník provozovatele, společnost Fortum, s návrhem nesouhlasí.

Oskarshamn A 460
Jaderná elektrárna Oskarshamn (zdroj: World Nuclear News)

Společnost EOn, která vlastní 55 % akcií provozovatele elektrárny, společnosti OKG, uvedla, že zde není dostatek ekonomických příležitostí pro provoz druhého bloku elektrárny nad rámec roku 2020. Správní radu společnosti OKG tak vyzývá, aby učinila rozhodnutí o uzavření obou bloků elektrárny.

Druhý blok jaderné elektrárny Oskarshamn s varným reaktorem o výkonu 638 MWe vstoupil do provozu v roce 1974. Podle společnosti EOn je pro prodloužení jeho životnosti nutná modernizace a výměna množství komponent. „Splnění nových požadavků chlazení aktivní zóny druhého bloku elektrárny, které by muselo být implementováno po roce 2020, by vyžadovalo obrovské investice,“ podotkla společnost.

Rozhodnutí společnosti EOn přichází jen pár dní poté, co společnost OKG v rámci příprav na trvalé vyřazení prvního bloku jaderné elektrárny Oskarshamn požádala soud o posouzení vlivu odstavení bloku na životní prostředí. První blok elektrárny v sobě obsahuje varný reaktor o výkonu 473 MWe, jehož provoz začal v roce 1972.

V prohlášení z 23. června společnost EOn uvedla, že termín odstavení prvního bloku je zatím nejistý, blok bude pravděpodobně odstaven někdy mezi lety 2017 až 2019. Přesný termín závisí na procesu posouzení vlivu vyřazení na životní prostředí a na rozhodnutí správní rady společnosti OKG, poznamenal EOn.

Švédský ředitel společnosti EOn Jonas Abrahamsson řekl: „Podmínky trhu s elektrickou energií se za poslední roky výrazně změnily. Historicky nízké ceny elektrické energie ve spojení se zvýšenou daní pro jaderné zdroje a dalšími investičními otázkami způsobují problémy se ziskovostí jaderných elektráren, a to především u těch s menšími reaktory, což je případ i druhého bloku jaderné elektrárny Oskarshamn.“

Dále pak dodal: „Se současnými ekonomickými a politickými podmínkami je trend jasný, v budoucnu budeme provozovat méně reaktorů, přičemž zachováme především ty o velkém výkonu, jako je ten ve třetím bloku jaderné elektrárny Oskarshamn. Třetí blok této elektrárny obsahuje jeden z největších švédských jaderných reaktorů, přičemž produkuje více elektřiny než první dva bloky elektrárny dohromady. Tento blok tak bude mít velký strategický význam pro stabilitu švédských dodávek elektrické energie v dlouhodobém horizontu.“

Třetí blok jaderné elektrárny Oskarshamn obsahuje varný reaktor o výkonu 1400 MWe. Do provozu byl uveden v roce 1985. Celá jaderná elektrárna Oskarshamn představuje zhruba 10 % švédské výroby elektrické energie.

Nicméně finská společnost Fortum, která vlastní 45 % akcií společnosti OKG, prosazuje, aby byla životnost obou starších bloků prodloužena.

Výkonná viceprezidentka společnosti Fortum pro jaderné a tepelné elektrárny Tiina Tuomela řekla: „Na rozdíl od společnosti EOn jsme přesvědčení, že je možné pokračovat v provozování prvních dvou bloků jaderné elektrárny Oskarshamn až do konce jejich plánované provozní životnosti.“

Dále pak dodala: „Nedávný investiční program modernizace druhého bloku elektrárny byl prováděn s cílem provozovat blok se zvýšeným výkonem až do konce jeho provozní životnosti. Vzhledem k provedeným investicím a odbornosti naší společnosti jako provozovatele jaderných elektráren i poskytovatele služeb s nimi spojených, víme, že mohou být provedena i jiná bezpečnostní opatření, která by zajistila bezpečný provoz druhého bloku elektrárny až do konce jeho plánované provozní životnosti.“

V prohlášení společnost Fortum uvedla: „Pokračující provoz prvních dvou bloků jaderné elektrárny Oskarshamn by byl výhodný pro všechny strany. Zajistily bychom tak Švédsku více času na další výstavbu bezemisních zdrojů elektrické energie a pomohli bychom zabezpečit dodávky elektrické energie pro švédský průmysl i jeho obyvatele.“

Oficiální rozhodnutí představenstva společnosti OKG o uzavření bloků se očekává ještě v tomto roce, uvedla firma OKG. Společnost EOn poznamenala, že přesný termín bude také záležet na nadcházejících vyjednáváních s odbory.

Společnost Fortum uvedla, že dopady předčasného uzavření bloků bude posuzovat až poté, co společnost OKG učiní rozhodnutí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..