Nynější majoritní vlastník společnosti Slovenské elektrárne (SE) – největší italská energetická skupina Enel – prodá svůj podíl o velikosti 66 % zhruba do dvou let. Na okraj ekonomického fóra, které se koná v Petrohradu, dnes šéf Enelu Francesco Starace prohlásil, že další investice ve východní Evropě si ale společnost ponechá. Agentura Reuters uvedla, že v tomto regionu má Enel významná aktiva v Rumunsku a Rusku.

Enel loga skuska 2 RGB
Logo společnosti (zdroj: www.prumysldnes.cz)

Prodej Slovenských elektráren společností Enel probíhá v rámci projektu prodeje majetku, kterým chce snížit svoji zadluženost o pět miliard eur (136 miliard Kč). Nyní dluh činí asi 40 miliard eur. Starace sdělil televizi Reuters TV, že uskutečnění prodeje se očekává ve dvou krocích: jeden proběhne do konce tohoto roku – prodejem menšinového podílu; a druhý za dva roky – po dokončení jaderné elektrárny (Mochovce).

Enel by podle slovenské vlády neměl prodat svůj podíl v SE dřív, než největší slovenský výrobce elektřiny dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. Vláda zvažuje, že se pokusí koupit většinový podíl v podniku, kde nyní vlastní 34 procent. Starace dnes prohlásil, že by se měl sejít v příštích týdnech se slovenským premiérem Robertem Ficem.

O vstup do SE má zájem český Energetický a průmyslový holding (EPH), bratislavská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM či finská společnost Fortum. Česká společnost ČEZ se rozhodla nepodat nabídku na podíl v SE kvůli zájmu slovenské vlády.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..