Plánována odstávka druhé bloku jaderné elektrárny Temelín se oproti plánu protáhne zhruba o 14 dní. Důvodem zpoždění jsou dodatečné práce při závěrečné montáži reaktoru. Mluvčí elektrárny Marek Sviták dnes ČTK upřesnil, že se musí vyčistit a vysušit dílčí komponenty víka reaktoru, kam se při plnění reaktoru dostalo zhruba 1500 litrů vody. Voda byla svedena do sběrné nádrže a nyní se musí z důvodu vyčištění a vysušení komponent víko demontovat.

_MG_0396
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

„O události byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Událost byla předběžně hodnocena stupněm INES 0, kdy nejsou porušeny limity a podmínky provozu,“ dodal mluvčí.

Většina prací naplánovaných na odstávku je již podle mluvčího elektrárny hotova. Při odstávce tak proběhla výměna části paliva, dokončeny byly kontroly tlakové nádoby reaktoru i bezpečnostních systémů a do meziskladu jaderného paliva byly dovezeny tři kontejnery s vyhořelým palivem. Ani práce na turbíně nejsou oproti harmonogramu zpožděny. Nové rotory turbíny již byly nainstalovány a nyní bude turbína vyvážena. Podle nynějšího plánu by se měl blok do provozu navrátit začátkem července.

Mezinárodní stupnice INES slouží k hodnocení různých událostí, závad a poruch na jaderných zařízeních. Stupnice je rozdělena na osm úrovní, přičemž významnější poruchy začínají na čtvrtém stupni. Nejnižší úroveň stupnice je INES 0, která značí provozní odchylku neporušující limity ani podmínky provozu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..