Většina Čechů chce zachovat nebo navýšit podíl jaderné energetiky na energetickém mixu České republiky. Téměř polovina lidí je i pro dostavení třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. Takové výsledky zaznamenal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR. Z jeho údajů vyplývá, že větší obavy z využívání jaderné energetiky má zhruba třetina obyvatel Česka.

45984-top_foto2-lrbfw
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: www.novinky.cz)

Pro rozšíření výroby elektrické energie z jádra je 22 % obyvatel, dalších 45 % Čechů si myslí, že by se měl podíl jaderné energetiky na výrobě elektrické energie v Česku zachovat. Snížení podílu jaderných zdrojů na energetickém mixu země by uvítalo 22 % obyvatel, zbývajících 11 % obyvatel neví.

Podle nedávno schváleného Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky v Česku je žádoucí, aby se neodkladně začala připravovat výstavba jednoho bloku v jaderné elektrárně Dukovany a dalšího bloku v Jaderné elektrárně Temelín. Plán zachovává i možnost rozšíření projektů na dostavení dvou bloků jak v Dukovanech, tak v Temelíně. Podle průzkumu CVVM by dostavbu nových bloků v Temelíně podpořilo 44 % obyvatel ČR, proti dostavbě se staví 39 % lidí.

Počet obyvatel obávajících se využívání jaderné energie je zhruba stejný jako počet obyvatel, kteří jsou naklonění navýšení výroby elektřiny z jádra. Podle průzkumu se jaderné energetiky vůbec neobává 23 % lidí, dalších 40 % obyvatel má jen malé obavy. Středně velké obavy z jaderné energetiky má podle průzkumu 24 % lidí, velké obavy vyjádřilo 9 % obyvatel. Při rozhodování o české jaderné energetice vládě důvěřuje více než polovina Čechů.

Míra obav z jaderné energie se oproti předchozím průzkumům nijak výrazně nezměnila. Počet stoupenců rozšíření jaderné energetiky v Česku ale v posledních letech mírně ubývá a to z 34 % na 22 %. Podíl obyvatel požadujících omezení jaderné energetiky v Česku ale zůstává stále stejný. Zastánci rozšíření jaderné energetiky se tedy posunuli spíše do skupiny, která by chtěla zachovat současný podíl jádra na energetickém mixu země.

Průzkumu CVVM se mezi 11. a 18. květnem zúčastnilo 1043 obyvatel České republiky starších 15 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..