V rámci strategické dohody podepsané mezi společností China National Nuclear Corporation (CNNC) a provinční vládou bude podpořena výstavba nové jaderné elektrárny a rozvoj jaderného průmyslu v čínské provincii S‘-čchuan (pinyin: Sichuan).

CNNC-Sichuan agreement - 460 (CNNC)
Slavnostní podepsání dohody (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda byla podepsána dne 3. června ve městě Čcheng-tu (pinyin: Chengdu) náměstkem generálního ředitele společnosti CNNC Yu Baconem a viceguvernérem provincie S‘-čchuan Gan Linem. Slavnostního podepsání se zúčastnil i šéf společnosti CNNC Sun Qin a provinční tajemník S‘-čchuananské strany, Wang Dongming.

V rámci dohody urychlí společnost CNNC a provincie S‘-čchuan aplikaci vědeckých a technologických úspěchů v oblastech rozsáhlých projektů komerčních energetických reaktorů, rozsáhlých projektů obnovitelných zdrojů energie, výroby zařízení pro jadernou energetiku a v oblastech jaderných technologií a inovativních stavebních platforem.

Předchozí dohodu o spolupráci podepsala společnost CNNC s provincií S‘-čchuan v roce 2010.

V prohlášení ze 4. června provinční vláda uvedla: „Podepsáním strategické dohody o spolupráci stanovujeme pro obě strany nový startovací bod na zahájení další fáze spolupráce.“

Sun Qin, ředitel společnosti CNNC, popsal provincii S‘-čchuan jako důležitou základnu pro vývoj jaderného průmyslu.

V roce 2005 navrhla provincie S‘-čchuan oblast Nan-čchun (pinyin: Nanchun), nacházející se východně od města Čcheng-tu (pinyin: Chengdu), jako vhodné místo pro výstavbu jaderné elektrárny. Pro projekt elektrárny se snažila získat souhlas u komise National Development and Reform Commission. Ta ale nakonec návrh zamítla pravděpodobně z důvodů obav ze seismické aktivity.

V březnu roku 2009 místní provinční vláda podepsala dohodu se společností China General Nuclear (CGN) o práci na projektu jaderné elektrárny Nan-čchun, přičemž dohody se zúčastnil i institut Nuclear Power Institute of China (NPIC) se sídlem ve městě Čcheng-tu. Předběžné plány z roku 2008 počítaly s elektrárnou o výkonu 4000-6000 MWe. Nyní jsou pro elektrárnu, která má ležet na řece Ťia-ling (pinyin: Jialing), plánovány čtyři bloky typu Hualong One.

Další dohoda provincie S‘-čchuan na projekt jaderné elektrárny byla podepsána mezi společností CNNC a městem I-pin (pinyin: Yibin) ležící jižně od Čcheng-tu. Podle současných plánů projekt jaderné elektrárny I-pin počítá se dvěma bloky typu AP1000.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..