O koupi dvoutřetinového podílu italské společnosti Enel v největším slovenském výrobci elektřiny, Slovenských elektrárnách, má zájem i čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) provozující v Číně několik jaderných elektráren. Uvedl to dnes slovenský list Deník N. Zároveň, však dodal, že společnost CNNC propásla termín podání závazné nabídky. Není tak jasné, zdali bude Enel s čínskou společností vůbec vyjednávat.

elektrarne
Sídlo Slovenských elektráren (zdroj: www.etrend.sk)

Podle dostupných informací má o řídící podíl ve Slovenských elektrárnách zájem i český Energetický a průmyslový holding, bratislavská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM nebo finská společnost Fortum.

I slovenská vláda projevila zájem o odkoupení podílu Enelu v SE, sama nyní ve Slovenských elektrárnách drží 34 % akcií. Slovenský premiér Robert Fico v dubnu oznámil, že jeho vláda bude s Enel o odkoupení akcií SE vyjednávat.

Původně měla zájem o podíl v SE i česká společnost ČEZ. Nakonec se ale rozhodla svoji nabídku nepodat právě z důvodu zájmu slovenské vlády stát se opět majoritním akcionářem. ČEZ se již jednou o koupení podílu v SE pokoušel. V roce 2006 neuspěl v tendru slovenské vlády. Tehdy nad ním zvítězil právě italský Enel.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..