Budoucí provozovatel první turecké jaderné elektrárny dnes obdržel od regulačního úřadu předběžnou licenci k přípravě provozu. Zahájeny tak budou nezbytné investice do přípravy projektu elektrárny ze strany společnosti Akkuyu. Výstavba této elektrárny u pobřeží Středozemního moře má být zahájena v následujícím roce. Dohoda o realizaci projektu byla uzavřena mezi Tureckem a ruskou státní korporací Rosatom před čtyřmi lety. Od té doby probíhají jednání o realizaci dalších dvou jaderných projektů s jinými dodavateli.

n_26171_1
Vizualizace první turecké jaderné elektrárny (zdroj: http://www.hurriyetdailynews.com)

Náklady na výstavbu první turecké jaderné elektrárny se odhadují na 20 miliard dolarů (v přepočtu 486 milionů Kč). Projekt je nyní zpožděn již o rok a půl, termín spuštění elektrárny se tak přesunul na rok 2022. Ke zpoždění došlo kvůli regulačním průtahům a zpřísněnému schvalování z hlediska životního prostředí v reakci na havárii jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v Japonsku.

Čtyři bloky s reaktory VVER-1200 zde má postavit Atomstrojexport patřící do ruského Rosatomu.

Pokud splní společnost Akkuyu požadavky, které jsou uvedené v předběžném povolení, dostane definitivní licenci k provozování nové jaderné elektrárny, sdělil podle agentury Reuters šéf úřadu pro regulaci energetického trhu Mustafa Yilmaz.

Naprostou většinou poptávky po elektrické energii řeší Turecko importem. Roční náklady na importovanou elektrickou energii dosahují částky až 50 miliard dolarů. Nejméně 5 % domácí produkce elektrické energie by podle požadavku Ankary mělo pocházet z jádra.

Turecko předloni podepsalo s konsorciem japonských společností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation a francouzské společnosti GDF Suez dohodu o výstavbě druhé jaderné elektrárny na břehu Černého moře. Loni zahájila Ankara jednání s americkou společností Westinghouse, která je součástí japonské skupiny Toshiba, o výstavbě třetí jaderné elektrárny v zemi.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..