Americká společnost Westinghouse podepsala s brazilskou státní společností Nuclebras Equipamentos Pesados (Nuclep) memorandum o porozumění o výrobě komponentů pro bloky AP1000 v Brazílii.

Nuclep-Westinghouse MoU 460
Viceprezident společnosti Westinghouse s prezidentem společnosti Nuclep při podepisovací ceremonii (zdroj: World Nuclear News)

Memorandum se zaměřuje na rozvoj místních technických schopností a plnění závazků společnosti Westinghouse na lokalizaci výroby, neboť by zde společnost ráda bloky typu AP1000 vystavěla. „Výstavba jaderných elektráren s bloky AP1000 v Brazílii by vytvořila tisíce nových dobře placených pracovních míst, rozšířila by průmyslové možnosti země a podpořila by další generaci jaderných odborníků, kteří by i nadále provozovali čistou, bezpečnou a hospodárnou jadernou energetiku,“ uvedla společnost v prohlášení.

Brazílie v současné době provozuje dva tlakovodní reaktory, které pokrývají zhruba 3 % poptávky po elektrické energii v zemi. První blok jaderné elektrárny Angra s reaktorem o výkonu 626 MWe byl dodán společností Westinghouse, zatímco druhý blok elektrárny s výkonem 1270 MWe byl dodán německým dodavatelem KWU, který byl následně integrován do společnosti Siemens Power Generation Group. Nakonec poté, co se společnost Siemens v roce 2009 rozhodla opustit jaderný sektor, elektrárna spadla pod společnost Areva NP. Mimo dva bloky v provozu se v jaderné elektrárně Angra buduje ještě třetí blok. Staví jej francouzská společnost Areva a do provozu by měl být uveden v příštím roce.

Brazilský provozovatel jaderných elektráren Eletronuclear navrhl v Brazílii výstavbu dalších čtyř jaderných bloků ve dvou jaderných elektrárnách. Nyní zvažuje tři typy reaktorů: AP1000 od společnosti Westinghouse, Atmea-1 od společnosti Areva-Mitsubishi a VVER-1000 od společnosti Atomstrojexport. „Nedávná prohlášení brazilské vlády vyjádřila její přání posílit jadernou energetiku v Brazílii několika jadernými projekty do roku 2050,“ uvedl Westinghouse.

Společnost Westinghouse nyní v Brazílii poskytuje technickou podporu pro místního provozovatele jaderných elektráren, společnost Electonuclear. Také spolupracuje s Brazilskou společnosti Industrías Nucleares do Brasil na výrobních technologiích jaderného paliva.

Prezident společnosti Nuclep Jaime Cardoso prohlásil, že nové memorandum o porozumění podpoří Brazílii jako zavedenou jadernou dodavatelskou základnu. „Náš vztah se společností Westinghouse je silný a tato iniciativa ještě více posílí naše úsilí rozšířit své schopnosti ve výrobě jaderných zařízení,“ řekl.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..