Bělorusko přijalo strategii o nakládání s radioaktivním odpadem pro svoji první jadernou elektrárnu, která se staví nedaleko města Ostroverts. Státní rada ministrů přijala rezoluci nastiňující podobu této strategie 2. června 2015. Dokument byl vydán na internetovém portálu National Legal Internet Portal minulý týden. Usnesení vstoupilo v platnost hned po jeho oficiálním vydání.

Cam_7_300
Vizualizace dokončené jaderné elektrárny Ostroverts (zdroj: atom.belta.by)

Strategie je založená na principech nakládání s radioaktivním odpadem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a na předpisech o jaderné a radiační bezpečnosti schválených ministerstvem mimořádných situací v září roku 2010.

Strategie tak poskytuje přijatelnou úroveň ochrany proti ozáření pracovníků jaderných elektráren, místního obyvatelstva i životního prostředí. Zaměřuje se především na prevenci nehod s radiačními následky.

Dokument předpokládá, že během 60 let provozu dvou bloků jaderné elektrárny Ostroverts bude vyprodukováno kolem 9360 kubických metrů pevného radioaktivního odpadu v různých formách a 60 kubických metrů vysoce radioaktivního odpadu. Takové množství vyžaduje, aby byla vybrána lokalita pro úložiště jaderného odpadu. Při budoucím vyřazení elektrárny z provozu se pak počítá s dalšími 2050 kubickými metry pevného nízko a středně aktivního odpadu a 85 metry krychlovými pevného vysoce aktivního odpadu.

Strategie o nakládání s radioaktivními odpady se má zasadit o výstavbu prozatímního podzemního úložiště radioaktivních odpadů nedaleko elektrárny. Skladovat by se v něm měl vysoce radioaktivní odpad po celou životnost elektrárny a nízko a středně aktivní odpad na desetileté období, než bude přesunut do dlouhodobého úložiště, o jehož umístění se teprve bude rozhodovat. Podle první fáze projektu meziskladu jaderného odpadu má být stavební místo vybráno do roku 2023, samotná výstavba by pak měla začít v roce 2028.

Předpokládá se, že cena meziskladu se vyšplhá na zhruba 60 miliónů dolarů, přičemž první fáze projektu spolkne 10 miliónů dolarů. Údaje jsou založeny na podobném projektu meziskladu pro radioaktivní odpad z litevské jaderné elektrárny Ignalina.

Strategie také počítá s výstavbou hlubinného úložiště radioaktivního odpadu pro uložení vysoce radioaktivního odpadu. S jeho výstavbou se ale počítá až po vyřazení běloruské jaderné elektrárny z provozu.

Strategie by měla být realizována mezi lety 2015 a 2080.

Stavební práce na prvním bloku jaderné elektrárny Ostroverts již začaly. Elektrárna ležící v běloruském kraji Grodno by se měla po dokončení sestávat z dvou bloků VVER-1200 AES-2006 o výkonu 1200 MWe. Bloky jsou stavěny na klíč podle smlouvy v hodnotě 10 miliónů dolarů podepsané v červnu 2012 mezi Běloruskem a ruskou státní společností Rosatom. První blok by měl vstoupit do provozu ke konci roku 2018, druhý blok by měl být dokončen někdy kolem roku 2025.

Zdroj: World Nuclear News

 

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..