Zástupce náměstka amerického ministra energetiky William Bryan se minulý týden setkal s Jurim Nedaškovskijm, prezidentem společnosti Energoatom, která provozuje ukrajinské jaderné elektrárny. Setkání proběhlo v rámci příprav krizového plánu pro ukrajinský energetický sektor během zimního období. Dva dny před tím se William Bryan zúčastnil i jednání mezi ukrajinským ministerským předsedou Arsenijem Jatsenjukem a americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem, během kterého se energetický krizový plán také projednával.

William Bryan at the meeting with Energoatom - 460 (Energoatom)
William Bryan na meetingu s Energoatomem (zdroj: World nuclear News)

Jaderné elektrárny v současné době pokrývají více než polovinu ukrajinských dodávek elektrické energie. Většina dodávek elektřiny na Ukrajině tak pochází z vlastních zásob uranu a dále pak ze značných zásob uhlí. Zbytek tvoří ropa a plyn, které jsou z velké části dováženy z Ruska.

V prohlášení po setkání Williama Bryana s Jurim Nedaškovskijm společnost Energoatom uvedla, že krizový energetický plán vyvíjí pro zimu mezi lety 2015 a 2016 ukrajinské ministerstvo energetiky a uhlí společně s Evropskou komisí a experty z USA a Kanady. Ukrajinu příští měsíc navštíví Evropská komise a 20 odborníků z uvedených zemí, aby aktualizovali krizový plán, napsala společnost Energoatom.

Během setkání William Bryan poznamenal, že společnost Energoatom hrála při přípravě podobného plánu na zimu 2014-2015 důležitou roli. „Společnost Energoatom nám poskytla množství informací, které byly vzaty v úvahu pro krizový plán na příští zimu. V souladu s doporučeními, která byla obsažena v dokumentu, Energoatom již provedl specifické akce na modernizaci postupů v konkrétních jaderných elektrárnách,“ řekl Bryan.

Během setkání mezi ukrajinským premiérem Jatsenjukem a americkým ministrem Monizem, Jatsenjuk „zdůraznil důležitost pokračujících prací na krizovém plánu a přislíbil plnou podporu od ukrajinské vlády,“ oznámil podle prohlášení Energoatomu Bryan. „Jatsenjuk dále zdůraznil význam společnosti Energoatom pro ukrajinskou energetiku, neboť jaderné elektrárny, které společnost provozuje, vyrábí mezi 58 % až 60 % ukrajinské elektrické energie,“ dodal.

„Při přípravách Ukrajiny na zimu spoléháme na pomoc odborníků ze společnosti Energoatom. Energoatom tak bude moci poukázat na jakékoliv mezery v plánu, ať už se budou týkat financování, regulačních otázek či legislativních problémů. Pro všechny tyto problémy jsme připraveni nabídnout naši pomoc,“ prohlásil Bryan.

Nedaškovskij řekl, že již minulý rok společnost Energoatom spolupracovala s provozovatelem ukrajinské přenosové soustavy UkrEnergo na vytvoření krizových plánů v případě blackoutu. „Mohu říci, že na přípravě ukrajinské energetiky pro krizové podmínky byla provedena dostatečně dobrá práce. Jsem přesvědčen o tom, že dokument, který nyní vytváříme, pomůže dostat Ukrajinu přes další topnou sezónu,“ prohlásil.

V dubnu společnost Energoatom upozornila, že nové protikorupční zákony by mohly ohrozit investiční program firmy, a tím jí znemožnit zajištění základních dodávek elektřiny z jaderných elektráren během zimního období.

Zákon, který v platnost vstoupil 26 dubna, rozšiřuje podmínky, které společnosti musí předložit při jejich rozhodování, zdali přijmout či nepřijmout nabídky při státních veřejných zakázkách. Zákon také požaduje zahrnutí informací o uchazečích, kteří byli zapsáni do státního rejstříku osob, které spáchaly trestný čin korupce. Registr má být spravován Národní agenturou pro maření a prevenci korupce. Energoatom ale poukazuje na to, že v registru již není uvedeno, zdali bylo obvinění z korupce nakonec i dokázáno.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..