Americké ministerstvo energetiky vybralo 68 projektů z oblasti výzkumu a infrastruktury, které podpoří granty v celkové výši přesahující 60 miliónů dolarů. Projekty, z nichž některé navázaly spolupráci i s jinými zeměmi, byly vybrány především pro jejich potenciál dosahovat významných vědeckých výsledků.

mq1
Znak amerického ministerstva energetiky (zdroj: www.hvac-intelligence.fr)

Kolem 31 miliónů dolarů bude rozděleno mezi 43 univerzitních výzkumných a vývojových projektů v rámci programu Energy University Programs (NEUP). Zhruba 3,5 milionů dolarů půjde na financování výzkumných reaktorů a infrastrukturních projektů devíti univerzit. Vylepšeny tak budou výzkumné reaktory na univerzitách v Kansasu, Missouri, Columbii, Wisconsinu, Madisonu a na Floridě.

Podpora výzkumných a vývojových projektů se vztahuje na oblastí jako je výzkum palivového cyklu; výzkum, vývoj a demonstrace různých koncepcí reaktorů; pokročilé modelování a simulace spojené s jadernou energetikou; a kybernetická ochrana. Čtyři z projektů programu NEUP, do nichž jsou zapojeni i výzkumníci z Velké Británie pak dostanou dalších 2,6 miliónu dolarů od britské výzkumné rady Engineering and Physical Sciences Research Council.

Čtyři výzkumné programy z univerzit Colorado School of Mines, Massachusetts Institute of Technology, Oregon State University a University of Mississippi obdrží dohromady 13 miliónů dolarů. Cílem těchto projektů je řešení prioritních problémů jaderného průmyslu. Projekty se tak věnují oblastem jako vývoj jaderného paliva odolného vůči jaderným nehodám, které by bylo k mání v krátkodobém horizontu; srovnávání přechodných testů jaderného paliva či zkoumají možnosti kontrol kontejnerů na suché skladování jaderného paliva a nedestruktivních vyhodnocovacích metod.

Deset výzkumných projektů, včetně projektů vedených národními laboratořemi, společnostmi a univerzitami, obdrží více než 8,5 milionů dolarů z programu Nuclear Energy Enabling Technologies Research & Development (NEET) program. Podle amerického ministerstva energetiky se tyto projekty zabývají různými problémy napříč jaderným průmyslem včetně senzorů a přístrojů; pokročilých metod ve výrobě; reaktorových materiálů, kybernetickou bezpečností nebo testovacími technikami. Další milion dolarů půjde na financování zařízení v laboratořích Brookhaven a Idaho National Laboratories. Financovat se tak bude i nové zařízení zkoumající pomocí rentgenové difrakční počítačové tomografie (XRD-CT) materiály pro jadernou energetiku.

Další více než 3 milióny dolarů pokryjí náklady na čtyři projekty několika univerzit a laboratoře Idaho National Laboratory. Projekty se zabývají experimentálním testováním neutronového a iontového ozařování; zkoumáním materiálů poté, co byly ozářeny; zkoumáním možností synchrotronového záření; a technickou asistencí při návrhu a analýze experimentů prováděných v zařízení amerického ministerstva energetiky Nuclear Science User Facilities.

Při vyhlášení financování americký ministr energetiky prohlásil, že zůstává přesvědčen o roli jaderné energetiky v americkém bez uhlíkovém energetickém portfoliu. „Tyto granty poskytnou základní finanční prostředky pro výzkum spojený s energetikou, čímž podpoří stav našeho jaderné průmyslu v dlouhodobém měřítku,“ prohlásil.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..