Tiskový odbor vlády informoval, že vláda dnes přerušila projednávání Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) a odložila jednání o Národním akčním plánu rozvoje jaderné energetiky (NAPJE). Podle těchto dokumentů se má řídit směřování české energetiky v dalších desetiletích. Projednávání obou dokumentů vláda již v minulosti jednou doložila.

1347273901_P201209100426601
Jeden z nových bloků by měl vyrůst i v jaderné elektrárně Dukovany (zdroj: www.financninoviny.cz)

Kvůli nedostatečnému řešení otázek zachování či prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji, bylo projednávání ASEK odloženo již v prosinci minulého roku. Následně v lednu pak ministerstvo průmyslu (MPO) představilo celkem čtyři varianty toho, jak s limity naložit. V současné době probíhá nezávislá studie, o jejíž zpracování ministerstvo požádalo, která má určit, zda se vyplatí těžba za limity, které byly určeny v roce 1991. O případném prolomení těžebních limitů by vláda mohla rozhodnout v červenci, uvedl v únoru ministr průmyslu Jan Mládek.

Aktualizace státní energetické koncepce obsahuje celkem šest možných scénářů vývoje jaderné energetiky v České republice do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj popisuje varianta nazvaná “optimalizovaný scénář“. Ta předpokládá, že primárním zdrojem ve výrobě elektrické energie v Česku se stane jádro, následované zemním plynem a ropou. Pro schválení ASEK není potřeba čekat na vyřešení otázky prolomení těžebních limitů, uvedl mluvčí MPO František Kotrba.

Navazující NAPJE byl na vládě poprvé v březnu. Tehdy to ovšem bylo pouze pro informaci s tím, že reálně projednávání dokumentu přijde na řadu až v návaznosti na projednávání ASEK. Původně se počítalo s tím, že energetická koncepce bude vypracována do konce roku 2014 a navazující jaderný plán do konce ledna 2015.

Plán rozvoje jádra osahuje mimo jiné i tři scénáře financování výstavby nových jaderných zdrojů v ČR. Možností, kterou stát nejvíce prosazuje, je financování výstavy nových jaderných bloků prostřednictvím nynějšího majitele a provozovatele jaderných elektráren v ČR, firmou ČEZ, případně její dceřinou firmou. Variantu výstavby pod vedením dcery ČEZu několikrát v minulosti označil jako nejpravděpodobnější scénář i ministr průmyslu Mládek.

Krom této varianty obsahuje materiál další dva scénáře. Druhý scénář spoléhá na investice privátního sdružení investorů, přičemž složení konsorcia i procentuální rozdělení majetkových podílů by záviselo na ochotě jednotlivých investorů vstoupit do projektu.

Podle poslední třetí varianty bude stavbu financovat přímo stát prostřednictvím nově založeného státního podniku. Proti variantě se však podle Mládka ohradil ministr financí Babiš (ANO). I samotný plán o ní hovoří jenom jako o okrajové variantě s nejmenší pravděpodobností realizace.

Materiál upozorňuje, že je velmi žádoucí neodkladně zahájit přípravy pro výstavbu dvou jaderných bloků v Česku. Jeden by měl stát v Dukovanech, druhý v Temelíně. Plán počítá i s možností rozšíření projektu na dva bloky v obou elektrárnách.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..