Na pondělním vládním zasedání se ministři vrátí k projednávání Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK). Energetická koncepce má určit směřování české energetiky v několika příštích desetiletích. Naposledy byla koncepce projednávána 6. května. Tehdy premiér Sobotka uvedl, že opětovné projednání by mělo přijít na řadu za 14 dní a poté by měl být materiál schválen.

V koncepci lze nalézt celkem šest možných scénářů, podle kterých by se mohla vyvíjet česká energetika do roku 2040. Nejpravděpodobnějším z nich je varianta nazvaná optimalizovaný scénář. Ten předpokládá, že jaderná energetika by se měla stát primárním energetickým zdrojem s tím, že by ji měly doplnit zemní plyn a ropa.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) vláda zaujímá postavení jak proti plynové variantě, tedy přechod na primárně plynové elektrárny, tak i variantě která sází na obnovitelné zdroje. Podle něj chce vláda i nadále prosazovat využívání jaderných a uhelných zdrojů.

Poprvé bylo projednávání ASEK přerušeno v prosinci minulého roku. Důvodem bylo to, že materiál podle některých ministrů dostatečně neřeší otázku zachování či prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji. V lednu pak ministerstvo průmyslu představilo hned čtyři varianty jak s limity naložit. Navíc si nechává ministerstvo v současné době zpracovat nezávislou studii, která má odpovědět na otázku, zda se vyplatí těžba za limity, které byly stanoveny v roce 1991.

O případném prolomení limitů těžby hnědého uhlí by vláda mohla rozhodnout v červenci, uvedl v únoru ministr Mládek. On sám je zastáncem varianty, podle které by se mělo zbourat asi 170 domů v obci Horní Jiřetín. Pro schválení energetické koncepce prý ale není potřeba čekat na vyřešení otázky prolomení těžebních limitů, uvedl mluvčí MPO František Kotrba.

Proti dalšímu oddalování limitů je občanská iniciativa „Limity jsme my!“. Ta dnes vyzvala všechny občany České republiky, aby iniciovaly 11. června ve svém bydlišti protesty proti uhlí. Výzvu již podpořili starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (Strana zelených), starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) nebo senátor Václav Láska (Strana zelených).

Spolu s ASEK bylo na začátku měsíce odloženo i projednávání navazujícího Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky (NAPJE). Jedním z témat, které tento dokument řeší je i financování výstavby nových jaderných zdrojů v ČR. Zatím se ale ministři budou zabývat pouze energetickou koncepcí.

„V NAPJE dojde po dohodě členů vlády k několika drobným úpravám, které neovlivňují jeho hlavní závěry a materiál bude předložen v následujících týdnech po ASEK,“ řekl ČTK Kotrba. Podle informací ČTK budou upravovány pasáže týkající se případné stavby závodu na dokončování výroby jaderného paliva v České republice. Proti záměru vystavět tento závod v ČR se postavila společnost Westinghouse, podle níž by se tak Česko uzavřelo dalším dodavatelům paliva.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..