Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) nařídil provozovatelům dvou ze tří nejzápadněji umístěných jaderných elektráren v Americe, aby provedli dodatečné studie zkoumající rizika spojená se zemětřesením. Regulační úřad je přesvědčen, že zatímco bude prováděna studie, bloky budou moci bezpečně pokračovat v provozu.

1-palo-verde
Jaderná elektrárna Palo Verde v Arizoně (zdroj: www.neimagazine.com)

Regulační úřad dokončil přezkum aktualizovaných informací o nebezpečí, které hrozí jaderným elektrárnám v souvislosti se zemětřesením. Dále pak zadal společnosti Energy Northwest, provozující jadernou elektrárnu Columbia ve státě Washington, a společnosti PGE, provozující jadernou elektrárnu Diablo Canyon v Kalifornii, do 30. června 2017 provést a předložit hloubkové studie detailně zkoumající rizika z možného zemětřesení. Informace předložené třetí elektrárnou v oblasti, jadernou elektrárnu Palo Verde v Arizoně, jsou stále předmětem průzkumu.

Všechny fungující jaderné elektrárny v USA musely přehodnotit informace o nebezpečích, která souvisejí se zemětřesením, jako součást probíhajícího informačního procesu v návaznosti na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v Japonsku v roce 2011. Všechny tři západní jaderné elektrárny předložily tyto informace v březnu tohoto roku. Elektrárny již pracují v souladu s předchozími postfukušimskými nařízeními úřadu NRC. Nařízení se týkala především dodatečných bezpečnostních systémů a vylepšeného sledování jaderného paliva. Jaderná elektrárna Columbia již nyní splňuje i třetí nařízení úřadu NRC, které se týká odolnějších ventilačních systémů, které mají zmírnit tlak v případě nehody.

Úřad NRC uvedl, že podklady u všech tří elektráren ukázaly, že technika i použité stavební prvky zvýšily bezpečnostní rezervy nad rámec předpokládané odolnosti v původním projektu. Regulační úřad však upozornil, že bude potřeba provést ještě další opatření a že dohlédne na to, aby elektrárny podnikly potřebné kroky, které vyplynuly z analýzy.

Vedoucí úřadu pro jadernou kontrolu Bill Dean vysvětlil, že informace poskytují náhled do toho, jaká je nynější odolnost elektráren vůči zemětřesení ve srovnání s odolností, která byla uvažována v původních projektech. „Výsledky, které jsme nyní viděli, nám dávají jistotu, že elektrárny mohou pokračovat ve své činnosti, zatímco budou provedeny další analýzy. Jestliže nynější odolnost elektrárny nepřekoná původní, další analýzy zjistí, zdali nastaly i změny v odolnosti elektrárny vůči zemětřesení. Nyní na elektrárnách musejí být provedeny ještě další krátkodobé analýzy, které určí, zda je nutné zlepšit klíčová bezpečnostní zařízení. Společně s nimi budou prováděny i další podrobné studie,“ řekl Bill Dean.

Vyhodnocení prováděla komise Senior Seismic Hazard Analysis Committee (SSHAC), která spadá pod národní regulační úřad NRC. Komise posoudila již existující i nové informace ohledně seismické odolnosti, přičemž měla za úkol posoudit, jaký dopad by zemětřesení mohla na elektrárny mít. Komise bere v úvahu seismické zdroje zemětřesení, způsob jeho šíření a také místní geologické podmínky, které by mohly zemětřesení ovlivnit před tím, než zasáhne elektrárnu. Komise bere také v úvahu pravděpodobnost zemětřesení a množství místních geologických vad individuálně pro každou elektrárnu.

Regulační úřad dal provozovateli jaderné elektrárny Columbia na provedení průzkumu čas do ledna 2016. Průzkum se má zaměřit na nalezení oblastí, díky kterým by se dala v krátkodobém měřítku zlepšit schopnost elektrárny bezpečně se odstavit při případném zemětřesení i v případě, že by bylo silnější, než se kterým počítá původní projekt elektrárny. Regulátor uvedl, že v současné době vyhodnocuje informace z jaderných elektráren Diablo Canyo a Palo Verde. Podle těchto informací pak rozhodne, jestli je nutné v těchto elektrárnách také provést krátkodobý přezkum.

Většina amerických jaderných elektráren je umístěna v geologicky méně aktivních regionech, které se nacházejí převážně v centrální a východní části země. Tyto elektrárny dodaly úřadu NRC počáteční podklady v březnu 2014. Regulátor je poté rozdělil do tří skupin, podle kterých se pak odvíjejí následné práce. Priorita jednotlivých prací závisí na různých faktorech, například na rozdílu mezi sílou zemětřesení, se kterou počítají původní plány elektráren a silou zemětřesení, kterou jsou elektrárny schopny vydržet podle přezkumů. Mnoho z těchto elektráren již předložilo dodatečné analýzy, které nyní úřad NRC přehodnocuje.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..