Tři čínské firmy se zajímají o francouzského dodavatele technologií pro jaderné elektrárny, společnost Arevu. Francouzský deník Le Journal du Dimanche napsal, že největší zájem mají o technologie firmy a část jejích aktiv. Pro vytvoření společných podniků, převzetí podílů popřípadě dalším formám spolupráce jsou firmy China General Nuclear Power (CGN) a China National Nuclear (CNNC), uvedl deník. O některé továrny společnosti Areva, vyrábějící nádrže a generátory, se zajímá další čínská firma, kterou je Dongfang Electric (DEC).

index
Logo společnosti Areva (zdroj: wikipedia.org)

Areva je prý otevřená i možnosti, že by v ní společnosti CGN a CNNC převzaly podíl, uvedl deník odvolávající se na blíže neupřesněné zdroje. Takovou možnost podporuje i Philippe Varin, předseda správní rady společnosti Areva. Podle něj by ale podíl čínských firem v Arevě neměl přesáhnout 10 %.

Ke zprávě se zatím nevyjádřil ani jeden z figurujících podniků. Areva, ve které vlastní 87 procent akcií stát, kvůli ztrátám nyní prochází restrukturalizací. Ztrátovou bilanci firma vykazuje již čtvrtým rokem, loni prodělala 4,83 miliardy eur.

Na konci letošního ledna Areva podepsala dohodu se společností CNNC o vytvoření společného podniku v oblosti jaderné přepravy a logistiky. Smlouva byla podepsána při příležitosti návštěvy francouzského premiéra Manuela Vallse v Číně.

Již od nehody v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011 se Areva potýká se sníženým zájmem o jadernou energetiku. Přestože velký zájem o výstavbu nových jaderných elektráren mají asijské země, Arevě se zde nedaří prorazit kvůli silné konkurenci ze strany firem z Číny, Jižní Koreje a Ruska. Evropští a Američtí zákazníci, kteří jsou pro Arevu tradiční, se nyní nachází pod velkých ekonomickým tlakem, uvedla agentura Reuters.

Přesto je však Areva pro Francii strategicky i politicky důležitou firmou, neboť se jádro na francouzském energetickém mixu podílí ze 75 %. Francie má největší podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny na světě.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..