Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) zveřejnila dne 20. května nejnovější poznatky z probíhajícího vyšetřování o průběhu nehody v JE Fukušima Dajiči. Společnost Tepco uvedla, že nálezy podporují opatření zaváděná v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa, u které doufají, že bude opětovně uvedena do provozu.

Inženýři ze společnosti Tepco vyšetřovali „některé zbývající důležité technické otázky“ o průběhu nehody z března 2011 na každém zasaženém reaktoru elektrárny Fukušima Dajiči v Japonsku.

Jejich poslední dokument – Zpráva o vyšetřování a studiu nepotvrzených/nejasných záležitostí při jaderné nehodě ve Fukušimě: zpráva o pokroku č. 3 (Report on the Investigation and Study of Unconfirmed/Unclear Matters in the Fukushima Nuclear Accident: Progress Report No.3) – následuje dokumenty publikované v prosinci 2013 a srpnu 2014. První z dokumentů zkoumal podmínky před a po nehodě, zatímco druhý se zaměřil na organizační a technické příčiny nehody.

fukushimadaiichi
Jedna z poškozených budov jaderné elektrárny Fukušima (zdroj: www.scmp.com)

Jako „nevyřešené události spojené s podrobným vývojem událostí následujících po nehodě“ bylo označeno 52 problémů, uvedla společnost Tepco.

Firma oznámila, že jedním z nejvýznamnějších zjištění zprávy je, že od 20. března nedošlo ke zvýšení úniku radioaktivity z třetího bloku. Prudký nárůst radioaktivity v elektrárně vedl ke spekulacím o dalším úniku či nějaké jiné „nevysvětlené či přehlídnuté události. Nicméně společnost Tepco se nyní domnívá, že zvýšení naměřených hodnot bylo zaviněno změnou povětrnostních podmínek a že uvolňování radioaktivity z prvního až třetího bloku ve skutečnosti zůstalo konstantní.

Šetření také přezkoumávalo, zda nouzový systém druhého bloku k vypouštění páry do atmosféry z důvodu snížení tlaku v tlakové nádobě reaktoru pracoval správně. Systém obsahuje „průtržný disk“, který praskne při dosažení určitého tlaku v odvzdušňovacím potrubí.

Zpráva uvádí, že úroveň kontaminace na venkovní straně průtržného disku naznačuje, že disk neprasknul, když měl a že plyny unikaly ze zpětných ventilů prvního bloku do ventilačního systému druhého bloku. Ventilační systémy obou bloků jsou spojeny na výfukovém zásobníku.

Nicméně společnost Tepco uvádí, že tyto výsledky „zůstávají neprůkazné“ a že vyšetřování bude pokračovat.

Zpráva se také zaměřila na místo úniku páry z tlakové nádoby reaktoru prvního bloku. Vyšetřovatelé oznámili, že z dat vyplývá, že primární kontejmentová nádoba, ve které je umístěna tlaková nádoba reaktoru, se velmi ohřála více na vrchní části než na spodní. Z toho vyplývá, že pára unikala z horní části tlakové nádoby.

Společnost Tepco říká, že význam tohoto nálezu „je schválení protiopatření, který jsou zaváděná v JE Kašiwazaki-Kariwa. Mezi těmito opatřeními jsou i chladící zařízení, která by stříkala studenou vodu na vrchol kontejmentu k prevenci přehřátí a následnému poškození.“

Společnost Tepco také uvedla: „Pochopení nevyřešených otázek ohledně detailů toho, jak se události vyvíjely po počáteční nehodě, není odpovědností pouze zúčastněných činitelů v nehodě.“ Pochopení těchto událostí je velmi důležité pro likvidační práce v JE Fukušima Dajiči, pro zlepšení modelů simulací nehod a ke zlepšení technologií bezpečnosti jaderných elektráren, oznámila společnost.

„Celkově zpráva představuje pokrok v detailním pochopení přesného průběhu nehody na nejvyšší možné technické úrovni. Dále také pomáhá potvrdit různé předpoklady, které podnítily přijetí protiopatření v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa, a také v JE Fukušimě Dajiči,“ prohlásila společnost Tepco.

Společnost požádala o znovu spuštění šestého a sedmého bloku elektrárny Kašiwazaki-Kariwa. Bloky s pokročilými varnými reaktory byly postaveny na konci devadesátých let v prefektuře Niigata. Společnost Tepco předložila informace o bezpečnostních vylepšeních na těchto dvou blocích i na celém areálu elektrárny. Bloky tak podle společnosti nyní splňují nové regulační podmínky. Přestože práce na zvýšení bezpečnosti probíhaly i na ostatních blocích elektrárny, společnost Tepco, zatímco se musí potýkat s odstraňováním následků nehody ve Fukušimě, soustřeďuje většinu svých sil právě na bloky číslo 6 a 7.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..