Jaderné palivové soubory nové generace GNF3 společnosti Global Nuclear Fuel (GNF) jsou poprvé dostupné zákazníkům.

GNF3_460
Palivová kazeta GNF3 (zdroj: World Nuclear News)

Palivo GNF3 je dalším evolučním krokem paliva GNF2. Podle společnosti poskytuje lepší ekonomiku, vyšší výkon a flexibilitu provozu.

Palivo využívá stejnou mřížkovou konstrukci 10 x 10 jako palivo GNF2. Jako materiál kanálků využívá společnost GNF v novém palivu zirkoniovou slitinu NSF s obsahem 1 % niobu, 1 % cínu a 0,35 % železa. Ve srovnání s typickými materiály na bázi zirkonia použití této slitiny podle společnost GNF výrazně snižuje pokřivení palivových kanálků. Sama společnost uvedla, že nová konstrukce paliva vykazuje vůči pokřivení kanálků vynikající odolnost.

Hlavní provozní úředník společnosti GNF pro Ameriku Amir Vexler uvedl, že nové palivo bylo navrženo tak, aby bylo schopno dodávat vyšší výkon při současném snížení celkových nákladů palivového cyklu. „Vylepšena konstrukce paliva GNF3 ušetří společnostem peníze snížením dávkovacího podílu, snížením průměrného obohacení paliva při jeho výměně a získáním více energie z aktivní zóny,“ dodal.

Celkem osm demonstračních palivových sestav GNF3 bylo zavezeno do dvou jaderných elektráren, čtyři do JE River Bend společnosti Entergy a čtyři do JE LaSalle společnosti Exelon. Podle společnosti GNF palivové soubory pracují přesně tak, jak byly navrženy. Nyní je palivo k dispozici i ostatním zákazníkům pro jeho otestování v aktivní zóně, kde by se mělo při jeho plném nasazení prokázat zvýšení výkonu. Podle plánu by mělo být palivo GNF3 k dispozici pro plné nasazení v roce 2018.

Výroba paliva bude probíhat ve Wilmingtonu v Severní Karolíně.

Společnost GNF je společným podnikem firem GE Hitachi a Toshiba, přičemž vedoucí pozici zaujímá společnost GE Hitachi. GNF provádí výrobu a dodávky jaderného paliva pro reaktory typu BWR. Již dříve v tomto týdnu ale společnost GE Hitachi Nuclear Energy oznámila, že hodlá nabídnout své služby dodávek paliva i pro tlakovodní reaktory.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..