Mezinárodní skupina expertů nedávno projednávala výsledky nejnovějších materiálových zkoušek tlakové nádoby reaktoru třetího bloku JE Doel a druhého bloku JE Tihang, oba vlastní společnost Electrabel. Skupina brzy vydá stanovisko k metodice, která bude muset být použita v bezpečnostní žádosti pro restartování bloků.

MEDION DIGITAL CAMERA
JE Tihange (zdroj: wikipedia.org)

Třetí blok JE Doel a druhý blok JE Tihange byly odstaveny v roce 2012 poté, co ultrazvukové testy naznačily možnou přítomnost trhlin v reaktorové nádobě. Další šetření ukázalo, že vady jsou takzvané vodíkové vločky, které vznikly už při výrobním procesu. Belgický regulační úřad Federal Agency for Nuclear Control (FANC) povolil společnosti Electrabel restart reaktorů v květnu 2013 s tím, že budou provedeny ještě další testy k vyhodnocení dlouhodobého efektu těchto vloček.

V březnu 2014 společnost Electrabel předložila plánované odstávky těchto dvou bloků poté, co další zkoušky na vodíkové vločky naznačily, že tyto defekty mohou mít vliv na mechanické vlastnosti rektorových nádob. Původně se očekávalo, že odstávky budou trvat 6 týdnů, reaktory však zůstaly odstavené do dneška.

Regulační úřad FANC oznámil, že dodatečné zkoušky odhalily v reaktorových nádobách rozsáhlejší defekty, než odhalily zkoušky předchozí.

Mezinárodní skupina expertů svolaná úřadem FANC a jeho technická dcera BEL V se setkaly koncem dubna na tři dny, kdy přezkoumaly a projednaly výsledky testů provedených společností Electrabel v průběhu minulého roku.

Tyto mechanické testy byly provedeny na vzorcích, které obsahují vločky a byly před tím ozářeny ve výzkumném reaktoru BR2. Testy měly za cíl stanovit důsledky dlouhodobého ozáření na mechanické vlastnosti materiálu.

Nyní se očekává, že skupina expertů vydá stanovisko k metodice propočtů, které společnost Electrabel musí použít v případě, že předloží bezpečnostní žádost úřadu FANC o restart 3. bloku JE Doel a 2. bloku JE Tihange.

Bezpečnostní žádosti musí dokázat, že přítomnost vodíkových vloček ve stěnách tlakové nádoby reaktoru neohrozí její strukturální integritu.

Regulační úřad FANC uvedl, že společně s dcerou BEL V pečlivě přezkoumá bezpečnostní žádost a konzultuje ji s inspekční společností AIB-Vinçotte, s mezinárodní skupinou expertů a s externím výzkumným týmem. Přezkum žádosti potrvá dle očekávání ještě několik dalších měsíců.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..