Náměstek ministra Nikolaj Podguzov dne 26. května oznámil, že ruské ministerstvo hospodářského vývoje schválilo odložení zprovoznění nových jaderných elektráren.

14 07
Výstavba jaderné elektrárny Leningrad II (zdroj: www.titan2.ru)

Podle tiskové agentury TASS náměstek ministra Podguzov prohlásil, že ministerstvo očekává velmi výrazná zpoždění v uvádění nových jaderných bloků do provozu. Všechny výkonné orgány tak souhlasily s rozhodnutím společnosti Rosatom uvedení těchto bloků do provozu odložit. „Tyto bloky, díky aktuálnímu přebytku energie, v současnosti nejsou jednoduše potřeba,“ uvedl.

První náměstek generální ředitele Rosatomu pro řízení provozu na konci dubna uvedl, že korporace o jeden rok posunula datum uvedení do provozu prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Lenigrad II a druhého bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II. Šéf společnosti Rosenergoatom Jevgenij Romanov uvedl, že Rosatom odloží i výstavbu jaderné elektrárny Smolensk II, a to pět let.

Jaderná elektrárna Leningrad II je nová elektrárna ležící vedla stávajícího areálu JE Leningrad I. V současné době jsou zde budovány dva reaktory VVER-1200 podle projektu AES-2006, každý o výkonu 1200 MWe. Po dokončení by měla elektrárna obsahovat celkově 4 bloky s reaktory VVER-1200 AES-2006. Dosažení kritického stavu na prvním bloku této elektrárny bylo naplánováno na konec roku 2015, zatímco uvedení druhého bloku do provozu se očekávalo v roce 2017. Stávající jadernou elektrárnu Leningrad I čeká v roce 2018 vyřazení z provozu. Uvedení do provozu třetího a čtvrtého bloku JE Leningrad II se očekává v roce 2020, respektive v roce 2021.

Jaderná elektrárna Leningrad II je druhou novou ruskou jadernou elektrárnou, která využívá bloky s reaktory VVER-1200. Tou první je jaderná elektrárna Novovoroněž. Design jejich reaktorů VVER-1200 se však od těch leningradských lehce liší. První blok JE Novovoroněž se začal stavět v roce 2008 a podle původních plánů měl být dokončen v roce 2012. Druhý blok se začal stavět o rok později a jeho uvedení provozu bylo původně plánováno na rok 2013, avšak plány byly následně revidovány na rok 2015.

Práce na prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II (někdy též označovány jako 6. a 7. blok JE Novovoroněž) začaly v červnu 2008, respektive v červenci 2009. Jaderná elektrárna Novovoroněž I, která stojí v těsném sousedství, v současnosti obsahuje tři provozuschopné bloky, další dva bloky již byly vyřazeny z provozu.

Tlaková nádoba reaktoru druhého bloku JE Novovoroněž II byla usazena v březnu tohoto roku. Podle nynějších plánu by měl být blok dokončen v únoru 2018. Přípravy na dosažení kritického stavu na prvním bloku elektrárny začaly letos v únoru.

Jaderná elektrárna Smolensk II s dvěma až čtyřmi bloky typu VVER-1200 má nahradit tři bloky typu RBMK původní elektrárny. Původně měla stavba prvního bloku začít v roce 2017 s tím, že blok by byl dokončen o pět let později. Druhý blok pak měl vstoupit do provozu v roce 2024. Na prvním bloku původní elektrárny Smolensk I byly provedeny rozsáhle rekonstrukce, které bloku umožnily prodloužit životnost o dalších 10 let do roku 2022. Rekonstrukce druhého bloku by měla začít ještě tento rok, a pak by měla následovat i rekonstrukce modernějšího třetího bloku elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..