Sobota, 31 října
Shadow

Ruské ministerstvo odsouhlasilo odklad nových reaktorů

Náměstek ministra Nikolaj Podguzov dne 26. května oznámil, že ruské ministerstvo hospodářského vývoje schválilo odložení zprovoznění nových jaderných elektráren.

14 07
Výstavba jaderné elektrárny Leningrad II (zdroj: www.titan2.ru)

Podle tiskové agentury TASS náměstek ministra Podguzov prohlásil, že ministerstvo očekává velmi výrazná zpoždění v uvádění nových jaderných bloků do provozu. Všechny výkonné orgány tak souhlasily s rozhodnutím společnosti Rosatom uvedení těchto bloků do provozu odložit. „Tyto bloky, díky aktuálnímu přebytku energie, v současnosti nejsou jednoduše potřeba,“ uvedl.

První náměstek generální ředitele Rosatomu pro řízení provozu na konci dubna uvedl, že korporace o jeden rok posunula datum uvedení do provozu prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Lenigrad II a druhého bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II. Šéf společnosti Rosenergoatom Jevgenij Romanov uvedl, že Rosatom odloží i výstavbu jaderné elektrárny Smolensk II, a to pět let.

Jaderná elektrárna Leningrad II je nová elektrárna ležící vedla stávajícího areálu JE Leningrad I. V současné době jsou zde budovány dva reaktory VVER-1200 podle projektu AES-2006, každý o výkonu 1200 MWe. Po dokončení by měla elektrárna obsahovat celkově 4 bloky s reaktory VVER-1200 AES-2006. Dosažení kritického stavu na prvním bloku této elektrárny bylo naplánováno na konec roku 2015, zatímco uvedení druhého bloku do provozu se očekávalo v roce 2017. Stávající jadernou elektrárnu Leningrad I čeká v roce 2018 vyřazení z provozu. Uvedení do provozu třetího a čtvrtého bloku JE Leningrad II se očekává v roce 2020, respektive v roce 2021.

Jaderná elektrárna Leningrad II je druhou novou ruskou jadernou elektrárnou, která využívá bloky s reaktory VVER-1200. Tou první je jaderná elektrárna Novovoroněž. Design jejich reaktorů VVER-1200 se však od těch leningradských lehce liší. První blok JE Novovoroněž se začal stavět v roce 2008 a podle původních plánů měl být dokončen v roce 2012. Druhý blok se začal stavět o rok později a jeho uvedení provozu bylo původně plánováno na rok 2013, avšak plány byly následně revidovány na rok 2015.

Práce na prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II (někdy též označovány jako 6. a 7. blok JE Novovoroněž) začaly v červnu 2008, respektive v červenci 2009. Jaderná elektrárna Novovoroněž I, která stojí v těsném sousedství, v současnosti obsahuje tři provozuschopné bloky, další dva bloky již byly vyřazeny z provozu.

Tlaková nádoba reaktoru druhého bloku JE Novovoroněž II byla usazena v březnu tohoto roku. Podle nynějších plánu by měl být blok dokončen v únoru 2018. Přípravy na dosažení kritického stavu na prvním bloku elektrárny začaly letos v únoru.

Jaderná elektrárna Smolensk II s dvěma až čtyřmi bloky typu VVER-1200 má nahradit tři bloky typu RBMK původní elektrárny. Původně měla stavba prvního bloku začít v roce 2017 s tím, že blok by byl dokončen o pět let později. Druhý blok pak měl vstoupit do provozu v roce 2024. Na prvním bloku původní elektrárny Smolensk I byly provedeny rozsáhle rekonstrukce, které bloku umožnily prodloužit životnost o dalších 10 let do roku 2022. Rekonstrukce druhého bloku by měla začít ještě tento rok, a pak by měla následovat i rekonstrukce modernějšího třetího bloku elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..