Hornorakouský ministr životního prostředí Rudolf Anschobe a mluvčí rakouských vládních sociálních demokratů (SPÖ) pro otázky životního prostředí Hannes Weninger zkritizovali plány české vlády o výstavbě nových jaderných bloků. Oba prohlásili, že jaderná energetika nemá žádnou budoucnost. Výstavba nových jaderných bloků by podle nich neměla být podporována ani žádnými evropskými subvencemi.

V prohlášení z 23. května sociální demokrat Weniger řekl, že jaderná energetika je „neovladatelná a neobstojí na trhu.“ Jako důvod uvádí ekonomickou nerentabilitu.

Rakousko se svého jaderného programu vzdalo již dříve. Plán české vlády o rozvoji jaderné energetiky počítá s výstavbou celkem čtyř nových jaderných bloků. Dva by měly vyrůst v Dukovanech a dva v Temelíně. Plán, který vyplývá z vládní koncepce rozvoje jádra v ČR, v sobotu potvrdil na své návštěvě jaderné elektrárny Dukovany i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vzhledem ke stáří elektrárny by se první blok měl začít stavět v Dukovanech. Tendr na dodavatele nového bloku by mohl začít už na konci roku 2016, uvedl premiér Sobotka.

„Změna v energetické politice v Evropě může znamenat jen to, že se vzdáme jaderné energie a budeme posilovat obnovitelné energie,“ prohlásil Weninger. Rakousko podle něj zaujímá jednoznačný postoj: prosazovat evropskou energetiku zcela bez jaderných elektráren.

Podle agentury APA zaujímá stejný názor i hornorakouský ministr životního prostředí Anschober. Ten navíc požaduje zastavení finanční podpory jaderné energetiky. Jeden z politiků rakouské strany Zelených požaduje po rakouské vládě, aby podala protest proti českým plánům rozvoje jaderné energetiky. Zároveň rakouskou vládu vyzval i k protestům proti miliardovým dotacím pro britský projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C.

„Pokud se nám podaří zastavit podporu projektu Hinkley Point, nebudou subvence ani pro Temelín. A tím pádem nebude ani výstavba jaderných elektráren v Česku,“ prohlásil Anschober. Ten dlouhodobě kritizuje českou energetickou politiku především kvůli blízkosti jaderné elektrárny Temelín k rakouským hranicím.

Podle plánu by měla britská jaderná elektrárna Hinkley point C vstoupit do provozu v roce 2026. Sestávat by se měla z dvou bloků o celkovém výkonu 3300 MWe. Evropská komise posvětila rozhodnutí britské vlády podporovat výstavbu a provoz elektrárny částkou 16 miliard liber (v přepočtu asi 610 miliard korun).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..